“Bóg Niżyński” (Teatr Wierszalin w Supraślu) – ZDK, 17.10.2014

17 października w ramach Jesieni Teatralnej (projekt Teatr Polska) odbył się drugi z czterech spektaklów teatralnych. “Bóg Niżyński” to przedstawienie, które wykonali aktorzy z Teatru Wierszalin w Supraślu.  Wydarzenie miało miejsce w Zamojskim Domu Kultury.

—–
Informacje o spektaklu:
Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się „Bóg Niżyński”. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Serioża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.
Inspirowana „Dziennikami” Wacława Niżyńskiego historia genialnego tancerza, jego związku z twórcą słynnych Baletów Rosyjskich, Sergiuszem Diagilewem i obłędu, który zaprowadził artystę do szpitala psychiatrycznego. Niżyński odprawia nabożeństwo żałobne odgrywając swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki”, „Popołudnia fauna” i „Święta wiosny”. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia, a także skruchy staje przed widzami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan błogosławiący grupce pacjentów, zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.
„Bóg Niżyński“ nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci. To jeden ze sztandarowych spektakli Teatru Wierszalin, pozostający w żelaznym repertuarze. Wielokrotnie nagradzany w konkursach i na festiwalach teatralnych. Zyskał pochlebne recenzje najbardziej wymagających krytyków.

scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk
scenografia: EvaFarkasova, JanoZavarski
muzyka: Piotr Nazaruk

obsada:
Wacław Niżyński: Rafał Gąsowski
Romola: Katarzyna Siergiej
Diagilev: Dariusz Matys
Lunatyczka: Paula Czarnecka
Narcyz Narcyz: Miłosz Pietruski
spektakl dla widzów od 15 lat

——
A już 22 października, w środę, zapraszamy najmłodszych uczestników kultury  na spektakl przygotowany przez aktorów Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie. “Czerwny kapturek” pojawi się w ZDK o godz. 11:00 oraz 18:00.
Tymczasem zapraszamy na fotorelację ze spektaklu “Bóg Niżyński”
Fotografie: Janek Cios,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *