Stypa – czy wciąż warto ją organizować?
Stypa – czy wciąż warto ją organizować?
Strata bliskiej osoby to nie tylko ból i cierpienie, ale też szereg formalności i obowiązków, którymi musi zająć się rodzina zmarłego. Oprócz organizacji samej ceremonii pożegnania wiele osób zastanawia się nad organizacją stypy.
Czy rzeczywiście takie spotkania są wciąż praktykowane? Jaką formę może przyjąć stypa? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Czym jest stypa – nieco historii i ciekawostek o rodzimych tradycjach
Stypa to rodzaj spotkania żałobników po zakończeniu ceremonii pogrzebowej. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa stipis, które oznacza jałmużnę. Istnieje również inne określenie – „konsolacja – również pochodzące z języka starożytnych Rzymian i znaczące tyle, co „pocieszenie”.
Choć określenia pochodzą z łaciny, to sam zwyczaj wiąże się z obrzędowością Słowian. W ich tradycji było to spotkanie po pogrzebie, połączone z ucztowaniem ku czci zmarłych. Po przyjęciu się na naszym obszarze chrześcijaństwa pogańskie zwyczaje zostały wyparte przez święto Zaduszek i stypę w formie wspólnego wspominania zmarłych po zakończeniu ceremonii pogrzebowej. Co ciekawe nie zawsze musiała ona mieć tylko smutną formę. Niejednokrotnie stypy zmieniały się w długie, wielogodzinne uczty, podczas których spożywano również alkohol.
Co może składać się na stypę?
Stypy służą z jednej strony upamiętnieniu zmarłego i dają przestrzeń do spokojnego wspominania go w gronie najbliższych osób, a zwłaszcza rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Poza tym to sposób na podziękowanie żałobnikom, którzy przybyli nawet z odległych miejsc, by pożegnać ważną dla nich osobę. Często zdarza się, że właśnie konsolacja daje im możliwość na rozmowę z innymi po wielu latach niewidzenia się.
Podczas przygotowania do pogrzebu, trzeba liczyć się z wieloma formalnościami i sprawami do załatwienia w urzędzie stanu cywilnego, na cmentarzu. W sprawnym zrealizowaniu większości tematów coraz częściej pomagają żałobnikom specjaliści, jak choćby: DomPogrzebowyLomianki.pl.
Stypa to jednak oddzielna kwestia i zazwyczaj jej organizacja spada na barki najbliższej rodziny. Zazwyczaj przybiera ona formę poczęstunku dla rodziny i bliskich przyjaciół – mogą to być ciepłe napoje i słodkości lub pełny obiad – w zależności od pory, zasobności portfela i zwyczajów panujących w danym regionie (a te bywają naprawdę zróżnicowane). Zdarza się, że podczas konsolacji podawany jest też alkohol – to jednak kwestia mocno indywidualna.
Zdarza się, że oprócz samego poczęstunku podczas stypy odtwarza się prezentację ze zdjęciami, filmy i nagrania audio, które mają pomóc we wspólnym wspominaniu bliskiego członka rodziny lub przyjaciela.
Gdzie zorganizować stypę – w domu czy w lokalu?
Stypy bywają organizowane zarówno w domowym zaciszu, jak i w lokalach gastronomicznych (kawiarniach lub restauracjach). Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Spotkanie w wąskim gronie rodzinnym w domu lub mieszkaniu to opcja nieco tańsza i bardziej kameralna. Z drugiej strony wymaga dodatkowego zaangażowania ze strony organizatorów, którzy w takim momencie nie zawsze mają siły na przygotowywanie spotkań towarzyskich i organizację poczęstunku.
Z kolei konsolacja w restauracji zapewnia odpowiednią przestrzeń nawet dla większej grupy w przytulnym, ciekawie urządzonym wnętrzu. Otrzymuje się także urozmaicone menu, a także profesjonalną obsługę. Dla wielu osób większe opłaty w obliczu spokoju i sprawnej organizacji takiego spotkania nie są zatem aż tak dużym mankamentem.
Spotkanie rodzinne po ceremonii pogrzebowej – podsumowanie
Konsolacje organizuje się od wieków i wciąż należą do ważnych kwestii związanych z pochówkiem bliskich zmarłych. Dają przestrzeń do wspomnień, rodzinnych rozmów. Wspólny posiłek to też sposób na podziękowanie żałobnikom, którzy przybyli na ceremonię ostatniego pożegnania, by połączyć się z rodziną w żalu i smutku. Forma takiego spotkania może być skromna i kameralna w domowym zaciszu lub rozbudowana, przygotowana w eleganckiej restauracji. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb. Ważne, by zapewnić przestrzeń do spotkania wszystkich bliskich osób.