Od czego możemy ubezpieczyć instrumenty muzyczne?
Powrót muzyki do sal koncertowych i wydarzeń plenerowych sprawił, że dbanie o instrumenty muzyczne znów stało się niezwykle istotne dla każdego profesjonalisty zajmującego się graniem na scenie. Instrumenty są nierzadko niezwykle drogie, dlatego ich zniszczenie lub kradzież jest nie tylko stratą narzędzia pracy, ale również ogromnej sumy pieniędzy. Możemy temu przeciwdziałać poprzez specjalne produkty ubezpieczeniowe.
Osobne ubezpieczenie instrumentów
Jednym ze sposobów na ubezpieczenie instrumentów jest wybranie firmy, która weźmie odpowiedzialność finansową za szkody, jakie mogą powstać w trakcie transportu czy wydarzeń muzycznych. Istnieją podmioty, które specjalizują się w ubezpieczeniu tego typu sprzętu, co sprawia, że każdy muzyk może czuć się bezpiecznie i nie martwić się kradzieżą czy zniszczeniem swojego narzędzia pracy. Warto w takiej sytuacji dokładnie wczytać się w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), w których zwarte są wszystkie okoliczności, za które dana firma weźmie odpowiedzialność. W umowie muszą się również znaleźć informacja na temat zdarzeń, w ramach których firma nie wypłaci odszkodowania (np. rażące niedbalstwo).
Ubezpieczenie instrumentu muzycznego w ramach polisy majątkowej
Jeśli nasz instrument jest stacjonarny (np. fortepian, pianino), to wart go ubezpieczyć w ramach polisy majątkowej. Głównym przedmiotem umowy tego typu będzie nieruchomość (dom lub mieszkanie), ale musi ona objąć także mienie ruchome. Do tej grupy zaliczamy m.in. meble, biżuterie, elementy wykończeniowe lokalu, sprzęt RTV i AGD, ale również instrumenty muzyczne. Dlatego podczas poszukiwań dobrej oferty musimy zwrócić uwagę na to, aby dany instrument został objęty polisą.
Kolejnym krokiem jest realna ocena zagrożeń, jakie wiążą się z powstaniem szkód w nieruchomości. Lista ryzyk, za których skutki finansową odpowiedzialność weźmie towarzystwo ubezpieczeniowe, powinna zawierać zalanie, pożar, przepięcia, huragan, uderzenie pioruna, działanie mrozu, osunięcie ziemi, lawina śnieżna i tym podobne. Jeśli z powodu zjawiska, które jest w zakresie ubezpieczenia, wystąpią na terenie nieruchomości jakiekolwiek szkody, mamy prawo zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie. Możemy wówczas otrzymać kwotę równą wartości instrumentu muzycznego, który uległ całkowitemu zniszczeniu, ale zadośćuczynienie będzie oczywiście dotyczyć również nieruchomości i innych składowych majątku, które się znajdowały na jej terenie.
Polisa turystyczna a instrumenty muzyczne
Życie muzyka w popandemicznej rzeczywistości powoli wraca do normy. Oznacza to wzmożoną liczbę podróży, w tym również zagranicę. W wypadku wojaży szczególnie wymagających logistycznie warto rozważyć ubezpieczenie bagażu na wyższą sumę ubezpieczenia. Tylko wówczas, gdy dojdzie do kradzieży, zgubienia lub zniszczenia instrumentu, możemy otrzymać odpowiednie odszkodowanie. Ubezpieczenia tego typu pokrywają stratę bez względu na to, czy zdarzenie miało miejsce w hotelu, na lotnisku, samochodzie. Warto przy tym pamiętać, aby każdy incydent natychmiast zgłosić do odpowiednich służb, aby móc przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu dowód zniszczenia lub zniknięcia instrumentu.
Poszukujesz korzystnego ubezpieczenia majątkowego lub turystycznego, aby chronić swoje finanse przed szkodą na instrumencie muzycznym? W Eurofinance w Lublinie https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-lublin/?utm_campaign=seo pomożemy Ci wybrać idealną ofertę w trakcie krótkiej, kilkunastominutowej rozmowy. Nie zwlekaj – zacznij chronić swoje narzędzie pracy już dziś.
undefined