Drewniany urok w architekturze – odkryj wyjątkowe projekty domów drewnianych
W Polsce zdecydowanie dominują domy murowane. Obiekty z drewna kojarzą się głównie z górami, spotykane są na wsi, zazwyczaj stanowią niewielki odsetek na nowoczesnych osiedlach. Takie domy mają niesamowity urok, a liczba realizowanych rocznie projektów rośnie od kilku lat. Czy warto budować obiekty z drewna?
Drewniane domy w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2023 roku wybudowano w Polsce 54 396 budynków, z czego ponad 53 tys. to obiekty jednorodzinne. Jeśli chodzi o technologię wznoszenia, w 709 przypadkach były to konstrukcje drewniane. Dla porównania, w 2020 roku powstało 905 takich obiektów, rok wcześniej – 708, a w 2015 roku – 348. Widać zatem niewielki wzrost zainteresowania tą technologią. Fakty są jednak takie, że oferta projektów domów jest coraz szersza. Co przemawia za takim wyborem?
Drewniane domy – dlaczego warto?
Takie obiekty wyróżniają się na tle otoczenia. Może Ci się wydawać, że projekty drewnianych domów mogą być wyłącznie klasyczne, ale w rzeczywistości dostępne są również nowoczesne. Jedną z największych zalet takich konstrukcji jest szybki czas realizacji. Dom może być gotowy już po 3 miesiącach, czyli kilkukrotnie szybciej niż obiekt murowany. Zapewnia dobrą izolacyjność cieplną, dzięki czemu wydatki na eksploatację mogą być niższe. Kolejnym plusem jest możliwość budowania nawet zimą. Ściany są cienkie, co powoduje, że powierzchnia użytkowa jest większa niż w przypadku obiektu murowanego, który zajmuje taki sam teren na działce. W razie potrzeby, bez większych problemów dom możesz przebudować, aby dostosować go do aktualnych potrzeb. Obiekty pełnią funkcję letniskową, ale też mogą być zamieszkiwane całorocznie.
A jakie mają wady? Szybka realizacja może być nie tylko plusem, ale i minusem, gdyż musisz od razu dysponować środkami na całą inwestycję. Wadą jest także stosunkowo mała liczba specjalistów, którzy zajmują się takimi inwestycjami. Poza tym błędy popełnione przy budowie mogą mieć kosztowne konsekwencje i zmniejszyć komfort mieszkania w takim obiekcie.
Projekt domu drewnianego – czy masz w czym wybierać?
Dostępnych propozycji jest mniej niż w przypadku obiektów murowanych. To jednak nie oznacza, że projekty domów drewnianych nie pozwalają znaleźć tego, czego oczekujesz. Na stronie pracowni Domowe Klimaty znajdziesz projekt Czarna 70. Zapewnia prawie 90 mkw. powierzchni użytkowej. Ma niewielkie wymiary, daje do dyspozycji 2 łazienki i 3 sypialnie. Salon z kuchnią zapewniają ok. 30 mkw. przestrzeni, a propozycja uwzględnia do tego taras. Bryła jest prosta, a dach dwuspadowy. Przewidziano również kominek w salonie.
Oferta projektów domów tego typu nie jest szeroka, ale możesz znaleźć wśród nich taki, który spełni Twoje oczekiwania. Obiekt będzie szybko do dyspozycji, a realizacja korzystna finansowo w stosunku do konstrukcji murowanej. Projekty domów drewnianych powinny cieszyć się rosnącą popularnością.