Zmiana czasu na letni w 2022 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu zimowego na letni w 2022 roku odbędzie się w nocy z 26 na 27 marca. Swoje zegarki przestawimy o godzinę do przodu (z 02:00 na 3:00), czyli będziemy spać o godzinę krócej.

Zmiana czasu już od dawno budzi sporo dyskusji nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Senat opowiedział się niedawno za wprowadzeniem na stałe czasu letniego w całym kraju. Zwolennicy zmiany argumentowali m.in., że światło dzienne będzie dostępne dłużej w zimowe popołudnia, obniży depresję zimową i położy kres potrzebie dwukrotnego przestawiania zegarków.

Natomiast konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.).

Pod koniec 2021 roku do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt rozporządzenia w sprawie wskazania dat rozpoczynających i kończących okres czasu letniego w Polsce w latach 2022–2026.

Zmiana czasu – kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu obowiązuje w ok. 70 krajach na całym świecie. W całej UE do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Wszystkie państwa członkowskie zmieniają czas tego samego dnia, ale o różnych godzinach w zależności od strefy czasowej. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

/informacja i foto Bankier.pl/

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *