Zamość – Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Rynku Wielkim

1 sierpnia 2024 roku w Zamościu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie, organizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafię Katedralną pw. Zmartwychwstania Pańskiego i Świętego Tomasza Apostoła, 25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna oraz Urząd Miasta Zamość, zgromadziło licznych mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:20 przy pomniku Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej na ul. Partyzantów.Po zakończeniu ceremonii wojskowej uczestnicy przemaszerowali ulicami Zamościa – Partyzantów, Rondo Braci Pomarańskich, Łukasińskiego, Grodzką oraz Akademicką – w kierunku Katedry Zamojskiej. O godzinie 15:30 w katedrze odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, podczas której modlono się za poległych w powstaniu oraz za przyszłość Polski.

Uroczystości zakończyły się na Rynku Wielkim, gdzie odbyły się dalsze obchody zorganizowane przez Urząd Miasta. Ceremoniał wojskowy rozpoczął się od podniesienia flagi biało-czerwonej i odśpiewania hymnu państwowego. Okolicznościowe przemówienie  wygłosił prezydent miasta Rafał Zwolak –

Szanowni państwo, Chylimy dziś czoło przed bohaterami Powstania Warszawskiego. Przed ofiarnością, bohaterstwem i poświęceniem młodych chłopców i dziewcząt. Przed ludźmi, którzy przez 63 dni patrzyli śmierci w oczy stawiając opór niemieckiemu okupantowi. Walczyli o wolną Polskę, o godne życie, o swój los. Chociaż osobiste motywy udziału w powstaniu były rozmaite, wielu uczestników powtarzało, że chcieli spełnić przede wszystkim swój patriotyczny, żołnierski obowiązek i wyzwolić Warszawę spod władzy znienawidzonego okupanta. Pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki, szef Oddziału II Komendy Głównej AK, pisał tak: „Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”. Leon Zdzisław Stroiński, nasz zamojski powstaniec, napisał tak: „Krwawiliśmy długo na straconych szańcach, ręką Boga rzucani na śmierć jak kamienie.” Baczyński, Gajcy, Stroiński, Trzebiński…..i tysiące innych Kolumbów z rocznika dwadzieścia! Niech Ich życie będzie dla nas wzorem patriotyzmu i poświęcenia! Chwała Bohaterom!

Następnie odbył się apelu pamięci i salwa honorowa. O godzinie 17:00, w godzinie „W”, symbolizującej wybuch Powstania Warszawskiego, w całym mieście zawyły syreny, a Rynek Wielki rozświetliły biało-czerwone race.

Było to niezwykłe spotkanie pokoleń, które połączyła pamięć o wydarzeniach z 1944 roku. Uczestnicy podkreślali, że to ważne, aby pamiętać o bohaterach Powstania Warszawskiego i ich poświęceniu dla wolności Ojczyzny.

Tegoroczne obchody były nie tylko aktem patriotycznym, ale również okazją do wspólnego reflektowania nad historią Polski i jej wpływem na współczesne czasy. Atmosfera pełna szacunku i zadumy, a także liczny udział mieszkańców, świadczą o tym, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest wciąż żywa i pielęgnowana w sercach Polaków.

W ramach uroczystości złożono również znicz pamięci L.Z. Stroińskiemu przy tablicy na kamienicy przy ul. Kościuszki, upamiętniając jego bohaterskie działania.

 

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *