Zamość – Koncert kolęd Rodziny Pospieszalskich
7 stycznia o godz.19:00 w Kościele pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów ul. S. Staszica 1 w Zamościu odbył się Koncert kolęd Rodziny Pospieszalskich.
Dwa pokolenia muzyków, tworzą orkiestrę złożoną z 15 osób o tym samym nazwisku.
Kiedy na początku lat 90 tych nagrali pierwszą swoją płytę z kolędami, części obecnego składu nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu kilkakrotnie rejestrowała TVP, a kolędy ich weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych.
Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, współpracujący z wieloma artystami m.in.: Michał Urbaniak, Voo Voo, 2TM,23, Zakopower, Arka Noego, New Life M, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek, Adam Strug, DagaDana, Janusz Prusinowski Kompania, Wojciech Mazolewski Quintet, Santabarbara itp.
Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra kameralna, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra dęta. Polskie pastorałki i kolędy brzmią w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rockowych aranżacji.
Koncert jest przykładem, jak współczesnym językiem, osadzonym w narodowej kulturze, można atrakcyjnie wyrazić uniwersalne chrześcijańskie treści. Jest też dowodem że najlepszym miejscem przekazu religijnej i polskiej tradycji, jest rodzina. W czasach zapaści demograficznej, tak liczne rodzeństwo, połączone wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania.
Skład:
Basia – skrzypce, śpiew
Lidia – śpiew, bębenek
Natalia – flet, śpiew
Paulina – flet, śpiew
Barbara Ewa – fortepian, śpiew
Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew
Janek – gitara, kontrabas, śpiew
Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew
Mateusz – saksofony, klarnet, flet, śpiew
Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew
Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew
Mikołaj – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew
Nikodem – perkusja, śpiew
Szczepan – trąbka, śpiew
Koncert mógł się odbyć dzięki Nadleśnictwu Zwierzyniec – Lasy Państwowe oraz podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu.