Wykład „W kręgu myśli Feliksa Konecznego” w Zamościu

Akademia Zamojska we współpracy z Duszpasterstwem Rodzin zorganizowała wydarzenie, które odbyło się 16 października  2024 roku w kościele św. Katarzyny w Zamościu. W ramach tego spotkania odbyła się Msza święta o godzinie 17:00, po której redaktor Wojciech Reszczyński wygłosił wykład pt. „W kręgu myśli Feliksa Konecznego”.

Znaczenie Feliksa Konecznego

Feliks Koneczny to jeden z najważniejszych polskich historyków i myślicieli, który poświęcił swoje życie badaniom nad cywilizacjami. Był autorem przełomowych koncepcji dotyczących różnorodności cywilizacji i ich wpływu na kształtowanie się państw.  Jego prace są niezwykle cenne dla historyków, politologów oraz filozofów zajmujących się zagadnieniami rozwoju cywilizacyjnego.

Spotkanie Pełne Refleksji

Wykład Wojciecha Reszczyńskiego poświęcony był myśli Feliksa Konecznego, co przyciągnęło licznych mieszkańców Zamościa i okolic. W trakcie prelekcji uczestnicy mieli okazję zgłębić dorobek intelektualny Konecznego oraz jego wpływ na współczesne rozumienie  cywilizacji. Reszczyński, znany z głębokiej wiedzy i umiejętności przekazu, zainspirował słuchaczy do refleksji nad dziedzictwem historycznym i kulturowym.

Współpraca na Rzecz Kultury

Organizacja tego wydarzenia przez Akademię Zamojską i Duszpasterstwo Rodzin była doskonałym przykładem współpracy instytucji  edukacyjnych i religijnych na rzecz propagowania wiedzy i kultury. Tego typu inicjatywy wzmacniają więzi społeczne i podkreślają znaczenie dialogu oraz edukacji w życiu społecznym.

Pierwsze prawo dziejowe i to wymyślił właśnie Feliks Koneczny, bo najpierw całe życie studiował historię dokładnie, studiował historię, siedział w archiwach watykańskich, więc korzystał z najlepszych źródeł. Opisał jako pierwszy Rosję, historię Rosji, i na podstawie tej książki doktoryzował się.

Wojciech Reszczyński –

„ Prwsze prawo dziejowe stanowi, że każda z cywilizacji, dopóki jest żywotna, czyli istnieje, dąży do ekspansji. Drugie prawo mówi o tym, że cywilizacja, która napotyka na swojej drodze inną żywotną cywilizację, dąży do wojny cywilizacyjnej. Walka staje się tym bardziej długotrwała i wyniszczająca, prowadzona za pomocą najróżniejszej broni, od duchowej do fizycznej. Mocniejsze cywilizacje zetkną się na wspólnym gruncie. Remis, rezygnacja z walki nie jest możliwa, jedna cywilizacja musi zwyciężyć, druga musi upaść.

Kiedy obserwujemy, proszę państwa, to co się dzieje we Francji, widzieliśmy już niszczone kościoły, i to stare kościoły z XVII wieku zamienione na magazyny, sklepy, kluby. I widzimy tę falę emigracji, która tam się zadomowiła i objęła już poszczególne miasta. Byłem dwukrotnie w Marsylii. Są dzielnice zupełnie zamknięte dla białego człowieka, oni tam rządzą. A kościoły pochowane w ulicach, piękne kościoły zamienione w składy, magazyny. 

I trzecie prawo dziejowe zakłada, że nie jest możliwa jakakolwiek synteza między cywilizacjami. Z tej walki nie wyłoni się jakaś trzecia, wspólna dla obu cywilizacja. Nawet wtedy, gdy wzajemne wpływy walczących ze sobą cywilizacji mogą wydawać się duże. Synteza jest możliwa jedynie między kulturami, nie cywilizacjami.

No i wniosek, proszę Państwa, ten, który na początku wymieniłem, cytując Feliksa Konecznego: Polska albo będzie katolicka, albo jej nie będzie. Czyli kto w Polsce działa przeciwko Kościołowi, przyczynia się do zniewolenia Polski. Polak musi trzymać się Kościoła nie tylko  w życiu prywatnym, ale i publicznym. Normy etyczne muszą dotyczyć także sfery publicznej.

I wniosek drugi Feliksa Konecznego: albo cywilizacja łacińska odzyska życie publiczne i politykę, albo straci wszystko”

Podsumowanie

Wykład „W kręgu myśli Feliksa Konecznego” był nie tylko okazją do uczczenia pamięci wybitnego historyka, ale także do poszerzenia  wiedzy na temat cywilizacji i ich wpływu na rozwój społeczny. Wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci uczestników jako inspirujące i wartościowe doświadczenie./ JC

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *