Wakacje z Terytorialsami
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps „Zapora” zaprasza na projekt „Wakacje z WOT” skierowany do uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia, studentów i nauczycieli. To okazja, aby spędzić wakacje aktywnie, przeżyć przygodę życia i wstąpić w szeregi formacji.
Po sukcesie projektu „Ferie z WOT” lubelska brygada przygotowała wakacyjną edycję szkoleń podstawowych dla osób, które chcą wstąpić w szeregi WOT, ale ze względu na obowiązki związane z nauką nie mogą stawić się na ćwiczeniach w roku szkolnym. W okresie wakacji ochotnicy będą mieli do wyboru aż trzy terminy szkoleń podstawowych: 22.06-07.07., 27.07.-11.08., 17.08.-01.09.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” obejmuje zajęcia, m.in. ze strzelectwa, taktyki, topografii i pierwszej pomocy medycznej. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Nie będzie taryfy ulgowej, to bardzo intensywne ćwiczenia, wymagające od kandydatów dobrej kondycji fizycznej, determinacji i dyscypliny. Ćwiczenia będą odbywać się na terenie jednostek wojskowych w Zamościu i Dęblinie, a także na poligonie w Nowej Dębie. Szkolenie kończy sprawdzian, tzw. „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem „szesnastek” będą uroczyste przysięgi wojskowe.
Pierwsze szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT” rusza 22 czerwca br., ale warto już teraz zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień lub złożyć wniosek elektroniczny przez platformę ePUAP (zakładka Bezpieczeństwo narodowe). Kandydatów do terytorialnej służby wojskowej czeka, m.in. wojskowa komisja lekarska, badania psychologiczne, a także rozmowa kwalifikacyjna. Więcej informacji, jak wygląda rekrutacja i jak się do niej przygotować znajduje się na stronie www.terytorialsi.wp.mil.pl
Pomysł, aby organizować szkolenia podstawowe w czasie wolnym od nauki jest odpowiedzią na duże zainteresowanie służbą wojskową wśród uczniów i studentów. Przypomnijmy, podczas tegorocznej akcji „Ferie z WOT” w szeregi formacji wstąpiło w sumie ponad 700 ochotników, w tym 110 na Lubelszczyźnie. Terytorialsi w naszym regionie to osoby młode, średnia wielu wynosi około 30 lat, a blisko 24% stanowią studenci.
„Szesnastka” otwiera 3-letni cykl szkolenia żołnierzy WOT, który podzielony jest na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, organizowanym na poligonie.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionówlekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy obecnie blisko 3300 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.
kpt. Damian STANULA OFICER PRASOWY