W Zamościu wykonano 600-ny zabieg przezżylnego usuwania elektrod wewnątrzsercowych!
Na koniec 2017 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wykonano 600-ny zabieg przezżylnego usuwania zużytych elektrod wewnątrznaczyniowych bez powikłania śmiertelnego. Zabieg przeprowadzono u 73-letniej pacjentki z Kielc. Należy podkreślić, że na zabiegi te przyjeżdżają pacjenci z całej Polski (ok. 70% pacjentów spoza województwa lubelskiego).
Zabiegi przezżylnego usuwania zużytych elektrod wewnątrznaczyniowych charakteryzują się dużą skalą trudności i są obarczone wysokim ryzykiem. W zamojskim Szpitalu aby uniknąć powikłań zastosowano nową (hybrydową) organizację zabiegów TLE. Wykonywanie tych zabiegów łączy dziedziny elektrokardiologii, kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii. Hybrydowość ta w podejściu do tego zagadnienia mogła być wdrożona ponieważ wypracowano zamojski model współpracy Oddziału Kardiologii z Oddziałem Kardiochirurgii. -„Podczas wspólnych przygotowań do pierwszych zabiegów staraliśmy się stworzyć taki schemat organizacyjny, który
pozwalałby na zapewnienie możliwie jak największego stopnia bezpieczeństwa pacjenta. Bazuje on na aktualnych zaleceniach amerykańskich i europejskich towarzystw naukowych (Heart Rhythm Society-HRS, American Heart Association-AHA, European Heart Rhytm Association-EHRA) oraz dostępnym piśmiennictwie naukowym, które nie pozostawiają wątpliwości – tylko ścisła współpraca kardiologa, kardiochirurga i anestezjologa oraz personelu pomocniczego pozwoli na maksymalizację poziomu bezpieczeństwa. Schemat organizacyjny zabiegów przezżylnego usuwania elektrod (zabiegi TLE – ang. transvenous lead extraction) w Oddziale Kardiochirurgii ma na celu zapewnienie możliwie największego stopnia bezpieczeństwa operowanego pacjenta. Pierwszym elementem tego schematu jest miejsce wykonywania zabiegów TLE – wszystkie są przeprowadzane na bloku operacyjnym, z pełnym wynikającym z tego miejsca rygorem utrzymania czystości i sterylności. Większość procedur wykonywana jest w nowoczesnej sali hybrydowej (zabiegi skomplikowane, o dużym potencjalnie stopniu ryzyka), pozostałe na sali operacyjnej kardiochirurgicznej wyposażonej w radiologiczne ramię C. Obie te sale są w pełni przystosowane do wszelkich czynności chirurgicznych, zapewniając maksymalny poziom sterylności i bezpieczeństwa” – mówi Łukasz Tułecki, Ordynator Oddziału Kardiochirurgii. I dodaje. –„ Drugim ważnym elementem zabiegów TLE jest zespół operacyjny. W Zamościu procedurę wykonuje kardiochirurg z kardiologiem pracujący ramię w ramię przy stole operacyjnym, nad znieczuleniem ogólnym czuwa wyspecjalizowany kardioanestezjolog, doświadczony w
prowadzeniu pacjentów o dużym ryzyku sercowo-naczyniowym. Przebieg każdego zabiegu monitorowany jest przez kardiologa echokardiografistę przy pomocy echokardiografii przezprzełykowej. Do tego dochodzi grupa ludzi, którzy albo bezpośrednio wspierają zespół operujący albo stanowią zabezpieczenie na wypadek powikłań wymagających nagłej interwencji kardiochirurgicznej. W sumie do każdego zabiegu TLE zaangażowany jest zespół 12 osób”.
Należy zaakcentować, że w Zamościu te zabiegi są wykonywanie w skomplikowanych przypadkach, które nie są podejmowane w innych ośrodkach w kraju. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy podjętej z Prof. Andrzejem Kutarskim, autorytetem w tej dziedzinie medycyny, oraz przy wsparciu dra hab. Andrzeja Kleinroka, Ordynatora Oddziału Kardiologii zamojskiego Szpitala. Dodatkowo, wykonywanie opisywanych zabiegów w wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Zamościu, ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – na miejscu są dostępni specjaliści z innych dziedzin, którzy w razie potrzeby wspierają operujący zespół, m.in. nefrolodzy (dostępność leczenia nerkozastępczego 24 godziny na dobę), chirurdzy naczyniowi, angiolodzy czy radiolodzy naczyniowi (leczenie powikłań naczyniowych, niedrożności żył centralnych klatki piersiowej wynikających z przewlekłej obecności elektrod w układzie żylnym), czy też specjaliści do spraw zakażeń, który konsultują wszystkie przypadki infekcyjnego odelektrodowego zapalenia wsierdzia czy infekcji miejscowych pod kątem antybiotykoterapii.