“W drodze ku Niepodległej. Bitwy oręża polskiego w sztuce” w Muzeum Zamojskim

Już 15 lipca o godz. 13.00  w Muzeum Zamojskim przy  ul. Ormiańskiej 24 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy prezentującej wybrane bitwy oręża polskiego, począwszy od insurekcji kościuszkowskiej do powstania styczniowego oraz portrety dowódców wojskowych, ukazane w sztukach plastycznych: malarstwie, grafice, rzeźbie i medalierstwie. Wystawa pokazuje, że pomimo utraty niepodległości żołnierz polski nie złożył broni i kiedy już się wydawało, że Polska nie podniesie się z kolejnego upadku, polskie orły nadal powiewały na sztandarach i zdobiły kaszkiety żołnierzy oddziałów polskich tworzonych przy armiach państw walczących z zaborcami Ojczyzny.

Na wystawie zobaczyć będzie można obrazy takich wybitnych polskich malarzy jak: Marcello Bacciarellego, Eugeniusza Gepperta, Artura Grottgera, Aleksandra Kokulara, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Bogumiła Plerscha czy Włodzimierza Tetmajera.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz własnych.

Wystawa oglądać będzie można do września.

( inf. i plakat Muzeum Zamojskie)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *