VIII Orszak Trzech Króli w Zamościu pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”

Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi „Dzień dziś wesoły!”

Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana” powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. Pierwsza wzmianka o tej radosnej kolędzie pochodzi z „Dodatku do śpiewnika kościelnego” wydanego w 1842 roku przez księdza Michała Mioduszewskiego. Wesoły, radosny nastrój przewija się przez kolejne zwrotki tej kolędy – pastorałki. W dalszych częściach śpiewamy, że „radość ludzi wszędzie słynie”, a w ostatnich zwrotkach: „odchodzą z Betlejem pełni wesela” czy „i my z pastuszkami dziś się radujmy”. Przyszłoroczny Orszak Trzech Króli ma nam pokazać jak radośnie i głęboko powinniśmy przeżywać święta, w jaki sposób dzielić się tą radością i treścią Świąt z innymi i jak na co dzień zachować radość oraz dobrego ducha, którym napełniliśmy się podczas Świąt.

Planujemy by w tym dniu, podczas tradycyjnego Orszaku Zamość stał się Miastem Aniołów, którzy strzec będą ludzi, miasto, świątynie, główne obiekty… Na trasie Orszaku będziemy mogli zobaczyć Anioły w otoczeniu przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, by podkreślić znaczenie historii miasta w dziejach Polski i świata, w roku Jubileuszu 30-lecia wpisania Zamościa na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Jeśli nie będzie możliwości zorganizowania Orszaku w tradycyjnej formie, planujemy zorganizować go w wersji mobilnej, jak w poprzedniej edycji.

Tradycyjny Orszak przejdzie trasą od kościoła OO. Franciszkanów, ulicami miasta Zamościa wokół Starówki Zamojskiej wg planu:

godz. 10.30 – Msza Święta – parafia pw. Zwiastowania NMP w Zamościu

godz. 11.30 – wyjście z kościoła, sceny biblijne. Kolędowanie podczas Orszaku i po pokłonie Trzech Króli oraz uczestników Orszaku poprowadzi Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość.

VIII Orszaku Trzech Króli w Zamościu, który odbędzie się w dniu 06.01.2022r. pod honorowym patronatem J.E. Księdza Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, Starosty Zamojskiego Pana Stanisława Grześko, Prezydenta Miasta Zamościa Pana Andrzeja Wnuka,  Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.

/ informacja /Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu Małgorzata Farion- prezes

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *