Talenty zza krat
Malarstwo, wiklina decoupage
W ramach działającego aktywnie koła plastycznego oraz programów resocjalizacyjnych skazani uczą się malować, składać szkatułki techniką origami, rozpoczynając swoją przygodę z wikliną plotą koszyki, tacki a także szydełkują. Dzięki jednej z wychowawczyń, która posiada nieprzeciętne zdolności plastyczne, uczą się także techniki zdobienia decoupage, polegającej na przyklejaniu na powierzchnię np. szkło, tkaninę, plastik, ceramikę wzoru wyciętego z papieru i pokryciu go wieloma warstwami tak, aby wtopił się całkowicie w podłoże, nie był wyczuwalny a wyglądał tak jakby był namalowany.
Niejedną osobę zadziwiłby fakt, korzystając z jakich materiałów osadzeni w zakładzie karnym potrafią wyrażać się artystycznie i jakie przedmioty wykorzystywane są podczas Zużyte zapałki, zwykłe kartki papieru, opakowania po produktach, surowy makaron a nawet chleb w ich rękach przeobrażają się w najrozmaitsze rzeźby, szkatułki, domki, origami itp. Jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Na zajęcia plastyczne uczęszczają także osadzeni, którzy posiadają wyjątkowe zdolności plastyczne, malują piękne obrazy, wyplatają z wikliny kosze, tace, wazony, a także pięknie rzeźbią.
Chcemy pomagać
Wykonane przedmioty, są często przekazywane na różnego rodzaju akcje charytatywne. Część z prac z powodzeniem wykorzystywana jest w organizowanych konkursach – często ogólnokrajowych. Wszystko to doskonale prezentuje spektrum możliwości twórczego spędzania czasu, z jakich mogą korzystać osadzeni w zamojskim zakładzie karnym. Stworzenie czegoś namacalnego niewątpliwie daje satysfakcję – jednocześnie jest ważnym elementem resocjalizacji.
Autor/Zdjęcia: kpt. Jarosław Małecki