Szczęśliwy finał poszukiwań dwóch grzybiarzy
Policjanci wspólnie z druhami z OSP poszukiwali dwóch grzybiarzy. Mieszkańcy Zamościa pojechali na grzyby do lasów w okolice Roztoczańskiego Parku Narodowego i do późnych godzin wieczornych nie wrócili do domu. Około godziny 2:00 zostali odnalezieni. Jak się okazało grzybiarze jadąc leśnymi drogami zgubili się i postanowili w aucie przeczekać noc i rano spróbować odnaleźć drogę powrotną. Policjanci odwieźli ich do miejsca zamieszkania.
W ubiegły piątek tuż przed godziną 23:00 zamojscy policjanci zostali powiadomieni o zaginięciu dwóch mieszkańców Zamościa w wieku 79 i 52 lat. Mężczyźni w godzinach rannych wybrali się na grzyby do kompleksu leśnego Roztoczańskiego Parku Narodowego i nie wrócili do domu. Na grzybobranie pojechali samochodem. Nie zabrali ze sobą telefonów komórkowych, wiec nie było z nimi żadnego kontaktu. Zaniepokojona o los 79-letniego wuja i jego syna rodzina powiadomiła policjantów.
Zaginionych szukali policjanci ze Zwierzyńca, Szczebrzeszyna i Krasnobrodu wraz z druhami z OSP. Około godziny 2:00 mężczyźni zostali odnalezieni. Siedzieli w samochodzie na jednej z leśnych dróg w okolicach Żurawnicy. 52-latek oświadczył, że zgubili się jadąc leśnymi nieutwardzonymi drogami. Z uwagi na to, że był już ciemno postanowili przetrwać noc w samochodzie i rano poszukać drogi powrotnej. Mężczyznom nic się nie stało, nie potrzebowali pomocy medycznej. Mundurowi odwieźli ich do domu.
Apelujemy, aby przed wybraniem się na grzyby odpowiednio przygotować się do tej wyprawy. Koniecznie zabierzmy ze sobą telefon komórkowy, który w razie zgubienia się w lesie umożliwi kontakt z rodziną lub służbami ratunkowymi. Pozwoli też zlokalizować osobę zaginioną.
Wybierając się na grzyby przestrzegajmy kilku podstawowych zasad, dzięki którym unikniemy niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, oto one:
- nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
- nie oddalajmy się od osób, z którymi jesteśmy na grzybobraniu pozostając z nimi w kontakcie wzrokowym,
- zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie, mogą okazać się bardzo pomocne,
- zabierzmy elementy odblaskowe czy jasny strój, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej,
- wybierając się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia,
- kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
- oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie,
- jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
- nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
- jeśli stracimy w terenie orientację lub nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekajmy i zaalarmuj służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło