Smaki Zamościa i Roztocza 2017 – wyniki konkursu
Wątróbka ordynata, Sernik Marysieńki i nalewka „Mirabelka Polska” to zwycięzcy konkursu „Smaki Zamościa i Roztocza 2017”, który odbył się podczas Festiwalu Produktu Lokalnego na Jarmarku Hetmańskim w Zamościu.
Do oceny zgłoszono piętnaście dań w trzech kategoriach: wyroby gastronomiczne, wypieki (ciasta, chleby i inne), nalewki. Produkty oceniano według następujących kryteriów: wygląd i cechy zewnętrzne, walory smakowe, powiązania z tradycją i kulturą regionu. Kierując się powyższymi kryteriami, komisja konkursowa stwierdziła, że wszystkie zaprezentowane wyroby są wysokiej jakości pod względem smakowym i estetycznym.
Potrawy oceniało jury w składzie: Marcin Sikora, specjalista ds. żywienia człowieka oraz gospodarstwa domowego, szef kuchni Restauracji ESENCJA w Hotelu Artis**** w Zamościu, Stowarzyszenie Lubelskich Kucharzy – przewodniczący, Marek Skomorowski – prezes zarządu Zamojskich Zakładów Zbożowych sp. z o. o., Damian Miechowicz – prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze" i Joanna Liberadzka-Duras- dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.
Nagrody w kategorii „wyroby gastronomiczne”:
I miejsce – Wątróbka ordynata – Andrzej Blaszyński
II miejsce- Kaczka nadziewana na sposób zamojski z buraczkami – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki
III miejsce- Kaczka w cydrze z kaszą gryczaną – Michał Ziarkiewicz, I Prywatne Technikum Hotelarskie w Zamościu
Wyróżnienie – Cebularz zamojski z wiejskim masłem – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki
Nagrody w kategorii „Wypieki, chleby, ciasta”:
I miejsce- Sernik Marysieńki – Kaja Kusik, I Prywatne Technikum Hotelarskie w Zamościu
II miejsce- Piernik babci Zuzi – Anna Kołodziej, KGW – Zadnoga
III miejsce- Bułka drożdżowa z rabarbarem – Edyta Szykuła, KGW – Zadnoga
Nagrody w kategorii „Nalewki”:
I miejsce- Nalewka „Mirabelka polska” – Andrzej Blaszyński
II miejsce- Nalewka z czeremchy – Aleksandra Łopuszyńska, KGW-Zadnoga