Radiowa Dwójka zawita do Zamościa
Już jutro (24 sierpnia) Program 2. Polskiego Radia z reporterską trasą „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39” przybędzie do naszego miasta. Tu dziennikarze spotkają się z animatorami kultury, mieszkańcami miasta i turystami.
– Podczas akcji „Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39” byliśmy w wielu miejscach. Jednak w mieście „idealnym” jeszcze nie! Postanowiliśmy zatem nadrobić tę zaległość. W najbliższą sobotę odwiedzimy miejscowość zaprojektowaną na wzór sylwetki człowieka. Głową miał być pałac, kręgosłupem główna ulica, a ręce i nogi to bastiony służące do obrony. I tak jest do dziś. Nigdzie indziej, jak w Zamościu – zapowiada Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki, wydawca weekendowych relacji z miasta nazywanego bramą Roztocza.
W trakcie plenerowej, dwugodzinnej audycji z Rynku Wielkiego transmitowanej w godz. 15.00-17.00 będzie można dowiedzieć się, jak powstawało miasto zaprojektowane przez Bernardo Morando na zlecenie Jana Zamoyskiego. Przybliżona zostanie również historia wielkich kobiet Zamościa – m.in. Róży Zamoyskiej. – Sprawdzimy również, w których miejscach improwizował na fortepianie Mieczysław Kosz, oraz przepytamy Macieja Pieprzycę – reżysera filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” o to, jak odwzorowany zostanie Zamość na srebrnym ekranie – mówią Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek, którzy obiecują również zgłębić historię 20-lecia międzywojennego oraz losy miasta podczas II wojny światowej.
– Odwiedzimy wystawę poświęconą Powstaniu Zamojskiemu 1942 roku. Będzie też dawna muzyka odnaleziona w Zamościu – to za sprawą Capelli All’Antico oraz w pełni współczesny muzyczny Zamość reprezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego – dodają dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Audycję z plenerowego studia tej stacji poprzedzą w godz. 12.00-15.00 występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert muzyki dawnej, warsztaty malowania włóczką z Etno Roztoczem, poczęstunek od Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem i warsztaty oraz pokazy laboratoryjne organizowane przez MINILAB.
„Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39” to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 r., rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00. Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu „Dwójka na piątkę” z atrakcyjnymi nagrodami.