Zamość będzie współpracować z Chinami

Chińskie miasto Ya’an będzie nowym miastem partnerskim Hetmańskiego Grodu.

Dzisiaj (23 sierpnia) o godz. 13 zaplanowano konferencję prasową w dotyczącą nawiązania współpracy.

Jak podaje Wikipedia Ya’an (chiń. 雅安, pinyin: Yǎ’ān) to miasto o statusie prefektury miejskiej w Chinach, w prowincji Syczuan, na zachodnim skraju Kotliny Syczuańskiej.

W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 108 796. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 1 490 041 mieszkańców. To największy w Chinach ośrodek wydobycia miki, ponadto ośrodek przemysłu przetwórczego, skórzanego i środków transportu.

Miasto ustanowiono siedzibą powiatu w okresie dynastii Qin (221–206 p.n.e.) i Han (206 p.n.e.–220 n.e.). W późniejszym okresie obszar zajęli Mongołowie. Ya’an przeszło z powrotem pod panowanie chińskie pod koniec V w. n.e., a w 604 roku zostało siedzibą prefektury Ya, od której pochodzi obecna nazwa miasta. Ya’an znane było w epoce Ming i Qing jako Yazhou. W 1912 roku Ya’an stało się powiatem. W 1939 roku miasto przyłączono do nowo powstałej prowincji Xikang. W 1951 roku przeniesiono z Kangding do Ya’an stolicę prowincji, jednak w 1955 roku prowincję Xikang połączono z prowincją Syczuan, a Ya’an utraciło status stolicy. Prefektura miejska Ya’an podzielona jest na dzielnicę Yucheng i 7 powiatów: Mingshan, Yingjing, Hanyuan, Shimian, Tianquan, Lushan, Baoxing. Miasto było również w ciągu ostatnich dziesięciu lat dwukrotnie nawiedzane przez trzęsienie ziemi.

Goście z Chin już wczoraj mieli możliwość zwiedzić Zamość.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *