Przed zimową wyprawą na K2

Batura Sar (7795 m n.p.m.) 🏔 jest celem najbliższej zimowej wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Dzisiaj 13 stycznia 2020 roku do Pakistanu wyleciała grupa ośmiu wspinaczy.

Wyprawa unifikacyjna na Baturę będzie kolejnym etapem przygotowań do przyszłorocznej zimowej wyprawy na K2. Kierownikiem ekspedycji został Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Zastępcą kierownika wyprawy będzie Rafał Fronia. Ekspedycja realizowana jest we współpracy z Przedsiębiorstwem Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

Dzisiaj do Pakistanu wyleciało ✈ łącznie ośmiu alpinistów. W wyprawie uczestniczyć będą między innymi: Wojciech Flaczyński, Filip Babicz i Mariusz Hatala. Skład uzupełnią: Krzysztof Stasiak, Marco Schwidergall i Oswald Rodrigo Pereira, który będzie filmowcem ekspedycji. Wspinacze powinni wrócić do kraju w pierwszej połowie marca 2020 roku.

„Batura to bardzo ciekawy cel. To wysoki i mało eksplorowany siedmiotysięcznik, który pozwoli nam sprawdzić się na wysokości zbliżonej do ośmiu tysięcy, w trudnych warunkach zimowych” – podkreśla Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. „Przez ostatni tydzień uczestniczyliśmy wraz z kadrą naszego programu w zgrupowaniu Polskiego Związku Alpinizmu w Tatrach słowackich. Przeszliśmy niezbędne szkolenia, ale mieliśmy też okazję na wspinanie. Mogę zapewnić, że alpiniści, którzy za miesiąc wylecą do Pakistanu, są zdrowi i w znakomitej formie” – dodaje.

„Bardzo mocno trzymamy kciuki za uczestników kolejnej wyprawy, którą możemy wspierać w ramach współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu. Mamy nadzieję, że ambitny cel, jaki postawili przed sobą polscy himalaiści, będzie kolejnym krokiem, w drodze do osiągnięcia największego marzenia, jakim jest zdobycie w przyszłym roku szczytu K2” – podkreśla Agnieszka Han, Wiceprezes Zarządu PPF Hasco-Lek S.A.

Batura Sar to 25. szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

Ekipa #BaturaSar2020 💪 wyleciała w kierunku Islamabadu, gdzie mają zameldować się jutro o 5:00 czasu lokalnego.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *