Ponad 20 tysięcy zniczy ku pamięci

W najbliższą sobotę, 14 września na Rynku Wielkim w Zamościu, a także na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się niezwykłe wydarzenie patriotyczne podczas którego będziemy wspominać ofiary radzieckich represji w czasie drugiej wojny światowej. Punktem kulminacyjnym „Iskry Pamięci” w Zamościu będzie zapalenie zniczy w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

Organizatorem uroczystości jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie swoim patronatem objął Andrzej Duda, prezydent RP.

Wrzesień jest szczególnym miesiącem pamięci o tym, co zawsze było i jest dla Polaków najważniejsze – o wolności i tych, którzy o nią walczyli zarówno w roku 1939, kiedy wybuchła II Wojna Światowa jak współczesnych bohaterów walczących o wolność do 1989 roku.

W sobotę, 14 września na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu zapalonych zostanie ponad 20 tysięcy zniczy. To symbol ofiary Polaków – oficerów i szeregowych Wojska Polskiego, a także innych służb mundurowych oraz cywilów uznanych za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku.

Kultywowanie pamięci poległych Polaków jest patriotycznym obowiązkiem naszej Fundacji. Ofiary zbrodni przez pół wieku spoczywały bez upamiętnienia lub pod fałszywymi tablicami, a ich oprawcy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności. Przez wiele lat temat Katynia był ukrywany przed opinią publiczną – powiedział Zbigniew Chmiel, Prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, i dodał: –

rocznica sowieckiej napaści na Polskę jest właściwym momentem, aby całemu światu przypomnieć o tym, że w 1939 roku na nasz kraj napadło dwóch agresorów, a polski żołnierz z poświęceniem bronił obu granic, zarówno tej zachodniej, jak i tej wschodniej. Zaś za swoją bohaterską postawę poniósł często cenę najwyższą, skazany przez okupantów nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Pamięć o obrońcach Ojczyzny chcemy konsekwentnie przywracać.

Wydarzenie rozpocznie się na Rynku Wielkim w Zamościu o godzinie 16:00, wtedy też na płycie Rynku zapłoną pierwsze znicze poświęcone Ofiarom Katynia, zwane „Iskrami Pamięci”. Z dwóch tysięcy lampek zostanie ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. W Warszawie zniczy będzie znacznie więcej, bo ponad 20 tysięcy. W sumie Iskier będzie tyle, ilu było Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim.

Ze sceny głównej będą recytowane fragmenty listów pomiędzy żołnierzami wywiezionymi do Katynia, a członkami ich rodzin. Podobnie jak w Warszawie, o godz. 17:00 odbędzie się panel dyskusyjny nt. znaczenia zbrodni dla narodu polskiego oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. Wezmą w nim udział historycy i przedstawiciele stowarzyszenia Zamojska Rodzina Katyńska.

Około godziny 18:00 zaplanowano koncert orkiestry wojskowej. O godz. 19:00, z udziałem władz państwowych, samorządowych, rozpocznie się wieczorna część wydarzenia. Po odegraniu Hymnu Państwowego i przemówieniach okolicznościowych, ok. godz. 20:00 odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna, który zakończy uroczystość. Przez cały czas, na Rynku Solnym, w specjalnym autobusie będzie prowadzona zbiórka krwi.


„Iskra Pamięci” to patriotyczne wydarzenie, upamiętniające polskich obywateli, w tym oficerów, podoficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 r. Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, przetrwała do dziś, że Polska, za którą cierpieli i oddali życie nadal o nich pamięta i pamiętać będzie. Wydarzenie odbędzie się w dniu 14 września 2019 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zapalając ponad 20 tysięcy zniczy, tworzących kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 r., połączymy pokolenia i wspólnie oddamy hołd ofiarom.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości (www.facebook.com/IskraPamieci)

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *