Obchody 85. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka w Zamościu
We wtorek, 17 września 2024 roku, w Zamościu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców miasta oraz osoby związane z upamiętnianiem tragicznych losów Polaków dotkniętych sowiecką okupacją.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 18:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej pod przewodnictwem ks. dr Sławomira Korony, moderatora Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Liturgia miała szczególnie podniosły charakter, podkreślając znaczenie pamięci o ofiarach agresji ZSRR . Obecni modlili się za tych, którzy zginęli, oraz za wszystkich, którzy przeszli przez dramatyczne doświadczenia wywózek i sowieckich represji.
ks. dr Sławomir Korona w kazaniu powiedział –
Następnie, o godzinie 19:00, odbyła się patriotyczna uroczystość na Rotundzie Zamojskiej. W tym symbolicznym miejscu, będącym świadkiem męczeństwa Polaków odbył się ceremoniał wojskowy, podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego,, a następnie zgromadzeni wysłuchali wystąpienia Prezydenta Miasta Zamość, Rafała Zwolaka .Modlitwę za zmarłych odczytał ks. ppor. Konrad Zalewski, kapelan 25. Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Odbył się apel pamięci,salwa honorowa, po której złożono wieńce, upamiętniając poległych. Rotunda, pełniąca rolę mauzoleum upamiętniającego ofiary niemieckich i sowieckich zbrodni, była idealnym tłem dla tego ważnego wydarzenia.
Historyczne tło
17 września 1939 roku Związek Radziecki dokonał agresji na Polskę, naruszając wcześniejsze porozumienia międzynarodowe i realizując tajny protokół paktu Ribbentrop-Mołotow, który przewidywał rozbiór Rzeczypospolitej. Polska, która od 1 września walczyła z niemiecką inwazją, znalazła się w sytuacji bez wyjścia, gdy Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice kraju, pod pretekstem „ochrony” ludności białoruskiej i ukraińskiej.
W wyniku tej agresji, tysiące polskich żołnierzy zostało wziętych do niewoli, a cywile, w tym kobiety i dzieci, zostali masowo deportowani na Syberię i do Kazachstanu. Wielu z nich nigdy nie wróciło do Ojczyzny. Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa, a uroczystości, takie jak te w Zamościu, są wyrazem hołdu dla ofiar oraz przestrogą przed zagrożeniami totalitaryzmu.
Światowy Dzień Sybiraka
Światowy Dzień Sybiraka, obchodzony co roku 17 września, przypomina o losach Polaków deportowanych do ZSRR. To dzień, w którym wspomina się tych, którzy zginęli z powodu głodu, wyczerpania i represji w sowieckich obozach pracy. W Zamościu pamięć o Sybirakach jest szczególnie żywa, gdyż wiele rodzin z tego regionu doświadczyło wywózek i brutalnych prześladowań.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym ważnym wydarzeniu. Wspólne uczczenie pamięci ofiar to wyraz szacunku dla historii oraz świadectwo tego, jak istotne jest kultywowanie pamięci narodowej.