Nowości w Zamościu
1.”Świeć się z Energą” po raz drugi w Zamościu
Zamość ponownie wystartował w konkursie „Świeć się z Energą”. Czy z nowymi iluminacjami na Rynku Wielkim uda nam się zdobyć, tak jak roku temu, tytuł Świetlnej Stolicy Polski i wywalczyć sprzęt agd dla potrzebujących? To już 9. edycja tego konkursu. W poprzedniej, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji i lokalnych mediów na nasze iluminacje zagłosowało najwięcej internautów, co pozwoliło nam pokonać w obu etapach (wojewódzkim i ogólnopolskim) blisko 100 rywali. Dzięki temu 34 potrzebujące rodziny z terenu miasta dostały od sponsora konkursu, Grupy Energa, sprzęt agd o łącznej wartości 50 tys. zł.W tym roku na Rynku Wielkim stanął Ogród Wyobraźni, stworzony z 200 tys. lampek. Organizowane codziennie od godz. 16 do 21 (co pół godziny) pokazy przyciągają tłumy Zamościan i przyjezdnych, dlatego Zamość ponownie zgłosił się do konkursu na najpiękniej oświetlone miasto.Konkurs podzielony jest na dwa etapy: wojewódzki oraz ogólnopolski. Pierwszy rozpoczął się 13 grudnia i potrwa do 2 stycznia. Etap drugi zaplanowano w dniach 8-15 stycznia. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na naszym profilu na fb i na oficjalnej stronie miasta. Liczymy na Państwa głosy!
2.Przejścia dla pieszych dofinansowane przez Orlen
Fundacja Orlen Dar Serca dofinansuje doznakowanie przejść dla pieszych.W lipcu bieżącego roku, Fundacja Orlen Dar Serca ogłosiła program pn. „Bezpieczna Droga Do Szkoły”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w pobliżu placówek oświatowych poprzez poprawę oznakowania.W sierpniu miasto przystąpiło do programu zgłaszając cztery przejścia, które zgodnie z warunkami programu znajdują się w pobliżu szkół:
– ul. Świętego Piątka – przy skrzyżowaniu z ul. Orlą (w pobliżu SP nr 6)
– ul. Lwowska – przy Kuratorium Oświaty (w pobliżu SP nr 2)
– ul. Partyzantów – w pobliżu II L.O.
– ul. Kilińskiego – w pobliżu III L.O.
Złożony w sierpniu wniosek został rozpatrzony pozytywnie i Fundacja dofinansuje przedsięwzięcie.
Doznakowanie w/w przejść będzie polegać na wykonaniu nowego oznakowania poziomego biało-czerwonego w technologii grubowarstwowej oraz ich doświetleniu za pomocą aktywnych znaków D-6 (przejście dla pieszych).
Zaproponowane rozwiązanie poprawi widoczność przejścia dla pieszych znacząco wpływając na bezpieczeństwo i komfort pieszych.
Prace planowane są do wykonania w miesiącach wiosenno-letnich 2018 roku.
3.Ulica Chmielna odebrana
W ubiegłym tygodniu zakończono i odebrano budowę ul. Chmielnej. W ramach inwestycji w ubiegłym roku wykonano kanalizację deszczową natomiast w tym roku nową nawierzchnię asfaltową wraz ze zjazdami o długości ok. 220m. Prace budowlane wykonywała zamojska firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka z o.o.
4.Remonty chodników zakończone
Zakończono również remonty chodników na ul. Waryńskiego i Janowickiej – są to zadania zrealizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego. Wykonano również nową nawierzchnię asfaltową na chodniku przy ul. Peowiaków – od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego wzdłuż Szpitala aż do Stacji Statoil (w sumie około 430m).
5.Zatoki autobusowe oddane do użytku
W ubiegłym tygodniu zakończono remont czterech zatok autobusowych – (trzech) zlokalizowanych przy ul. Peowiaków oraz (jednej) przy ul. Partyzantów.
6.Szturm Twierdzy Zamość nagrodzony
Już po raz piąty Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie wraz ze Stowarzyszeniem Bezpieczna Lubelszczyzna zaprosili na Szkolenie Bezpieczna Impreza 2017 (14 grudnia 2017r.). Bezpieczeństwo to niezwykle istotny, choć często niedostrzegany aspekt organizowanych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, których w naszym województwie jest niezmiernie dużo. Prawdziwe przykładanie wagi do działań z nim związanych to nie tylko podążanie za przepisami czy stosowanie się do ogólnie przyjętych standardów. To przede wszystkim nieustanna świadomość, że tam gdzie w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie, nie ma miejsca na półśrodki. Dodatkowo czas przedświąteczny to dobra okazja, aby zwrócić uwagę na właściwe dbanie o bezpieczeństwo ludzkiego życia. Już po raz piąty zwracamy szczególną uwagę na tę sferę, jednocześnie poszerzając wiedzę o prawidłowej organizacji oraz promocji wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. V edycja ma na celu przekazanie wiedzy oraz pobudzenie dyskusji o planowaniu, organizacji i zarządzaniu projektem związanym z imprezą masową czy eventem, budowaniu koncepcji z wykorzystaniem najnowszych metod organizacji, zastosowaniem regulacji prawnych i zaangażowaniu np. policji. Główną misją wydarzenia jest zwrócenie uwagi na aspekt bezpieczeństwa podczas wydarzeń i imprez masowych.
Co więcej wydarzeniu towarzyszyło uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Bezpieczna Impreza 2017 (V edycja) – czyli nagrodzenie tych organizatorów, którzy przygotowali najbezpieczniejsze i najlepiej zorganizowane wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w naszym województwie za 2017 rok.
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
1. Urząd Miasta Zamość za organizację Szturmu Twierdzy Zamość
2. Warsztaty Kultury za organizację Koncertu Zakochani w Lublinie
3. Speed Car Motor Lublin za organizację II Ligi Meczów Żużlowych
Po uroczystym wręczeniu nagród uczestnicy, zaproszeni goście i organizatorzy wzięli udział w spotkaniu świątecznym, gdzie mogli symbolicznie podzielić się opłatkiem.
Prelegenci:
– Insp. dr Robert Częścik – Zastępca komendanta – prorektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
– Justyna Domaszewicz – Agencja Warszawa
– Jan Matysik – CUMULUS – Agencja PR
– Norbert Wójcik – Promoters
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
– Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek
– Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski
– Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
7.Nagroda„Lidera Aktywizacji Osób Młodych” dla Urządu Pracy w Zamościu
7 grudnia 2017 roku w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie „Lider aktywizacji osób młodych 2017”, której organizatorem była Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych „Polprom”. Gala konkursu była połączona z ogólnopolską konferencją „Aktywizacja osób młodych oddalonych od rynku pracy- dobre praktyki i rekomendacje”. Urzędy biorące udział w konkursie oceniane były pod kątem różnych aspektów działalności instytucji rynku pracy, a także realizacji praktyk skutecznie wspierających osoby młode na rynku pracy. Dodatkowo premiowane było: partnerskie traktowanie młodych klientów, wzrost zaufania młodego pokolenia do instytucji rynku pracy i zgodność kierowanego wsparcia z potrzebami lokalnego rynku pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu w konkursie otrzymał nagrodę specjalną i tytuł „Lidera Aktywizacji Osób Młodych” jako jedyny z województwa lubelskiego i jeden z 24 urzędów pracy z całej Polski (wszystkich urzędów jest 340).Jury ekspertów przyznało dodatkowo dla Urzędu wyróżnienie specjalne za wdrażanie działań zbieżnych z „Rekomendacjami dla aktywizacji osób młodych w woj. śląskim”.
Marek Gajewski