Monitorowanie i usuwanie Barszczu Sosnowskiego

zycie_zamoscia_artykul2-300x169Centrum Teledetekcji  Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie zamierza wykonać nalot testowy nad wybranym obszarem zainfekowanym przez tę roślinę. Informacja o tym została przekazana do UM Zamość przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

Nalot będzie wykonany za pomocą samolotu wyposażonego w kamerę obrazującą w paśmie widzialnym oraz podczerwonym. Wynikiem nalotu będzie mapa obrazująca monitorowany obszar wraz z wyznaczonym obszarem występowania Barszczu Sosnowskiego oraz szacunkiem powierzchni przez niego zajętej.

W ostatnich dniach pracownicy Straży Miejskiej, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM Zamość wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzali akcję usuwania „Barszczu Sosnowskiego” na terenie miasta. Dla zachowania bezpieczeństwa używano kombinezonu ochronnego OP-1.

Barszcz Sosnowskiego to roślina mierząca nawet do 3 metrów, rosnąca na terenach nieużytkowanych rolniczo m.in. łąki, rowy, brzegi rzek czy pobocza dróg. Bezpośredni z nią kontakt grozi poparzeniem, które powoduje zapalenie skóry, spojówek, powstawanie pęcherzy oraz trudno gojących się ran. Roślina ta jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *