Młodzież przeciw przemocy – Maraton Pisania Listów Amnesty International

Uczniowie I LO w Zamościu włączyli się w Maraton Pisania Listów Amnesty International. Jest to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. W tym roku motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń.

Licealiści napisali 735 listów do decydentów, którzy mają realny wpływ na los osób prześladowanych. Byli to między innymi: Dorgelesse Nguessan /Kamerun/, która została aresztowana w swojej pierwszej demonstracji, oskarżona o „przewrót, gromadzenie się, spotkania i publiczne demonstracje” , osądzona przez sąd wojskowy w 2020 roku. W wiezieniu przebywa do dziś.
Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri /Zimbabwe/ – uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i uwięzione za antyrządowe  protesty. Proces Joanah, Netsai i Cecillii rozpoczął się w styczniu 2022 roku i trwa nadal.
Luis Manuel Otero Alcántara /Kuba/ -2 maja 2021 roku funkcjonariusze służb bezpieczeństwa wyciągnęli Luisa Manuela z domu, gdzie prowadził strajk głodowy, protestując przeciwko konfiskowaniu jego prac przez władze. W czerwcu 2022 roku, po procesie za zamkniętymi drzwiami, został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Maraton AI przygotowała sekcja parlamentarna Samorządu Uczniowskiego./ I LO/

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *