Malownicze Roztocze w Synagodze

Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zaprasza  na otwarcie wystawy Dariusza Króla pt. “Roztocze w malarstwie”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 6 września, o godz. 17:00 przy ul. Pereca 14 w Zamościu.

To już kolejna wystawa tego artysty w zamojskiej synagodze. Jego prace, przedstawiające piękno dzikiej przyrody Roztocza cieszą się dużym uznaniem wśród odwiedzających. Urodzony i mieszkający w Szczebrzeszynie malarz potrafi bowiem w wyjątkowy sposób przedstawić krajobraz swoich okolic, mieszając realizm z mgłą tajemniczości.

Tak o malarstwie Dariusza Króla pisze Anna Katarzyna Maleszko – kustosz kolekcji japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie:

„Dariusz Król, artysta, urodzony i mieszkający w Szczebrzeszynie, pozostał wierny rodzinnej ziemi i tradycji polskiego malarstwa krajobrazowego. Od dziesięcioleci jego niezwykłe miniatury malarskie i większe formatowo kompozycje wyrażają przywiązanie i miłość do cichych łąk i spokojnych rozlewisk dolin Roztocza.

Widoki łąk z kwitnącymi trawami i polnymi kwiatami to niezwykła synteza obrazu przyrody, filozoficzna kontemplacja i uważna, czuła obserwacja. Źdźbła traw, delikatne płatki rumiankowych kwiatków, zwiewne dmuchawce malowane są z jubilerską precyzją, która jest zadziwieniem nad urodą i tajemnicą Natury. Rośliny są głównym bohaterem opowieści, pokazane z bliska, kreślone delikatnymi liniami przygaszonych tonów, w których dominują błękity, zielenie, brązy i szarości a na ich tle dominują jasną plamą biele, róże czy błękity polnych kwiatów.”

Wystawa będzie prezentowana  do końca października 2019.

Dariusz Król: autor  60 indywidualnych wystaw malarskich. Organizator międzynarodowych plenerów malarskich w Nagyatad 1989 (Węgry), a także w Nieliszu 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. Jego prace znajdują się w muzeach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Korei Południowej, Polsce, Szwecji, Rosji, Kanadzie, Australii, Holandii, Austrii i na Węgrzech. Otrzymał nagrody w USA: Floryda – 1990, New Jersey – 1998.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *