Krew i osocze od Służby Więziennej
Niemalże 30 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej z okręgu lubelskiego jako ozdrowieńcy zgłosiło się do oddania osocza, ponad 30 podzieli się z potrzebującymi cennym darem życia jakim jest krew. Od 7 grudnia rozpoczęła się mikołajkowa akcja pomocowa Służby Więziennej.
W poczuciu odpowiedzialności
Pandemia to czas wyjątkowy dla nas wszystkich, czas, w którym słowa zdrowie i życie nabrały zupełnie innego wymiaru. W tym niezwykle trudnym okresie szpitale apelują o oddawanie krwi i osocza przez ozdrowieńców z COVID-19. Służba Więzienna odpowiedziała na apel organizując akcję mikołajkową, która rozpoczęła się 7 grudnia i potrwa do końca tego tygodnia.
Funkcjonariusze i pracownicy ze wszystkich jednostek naszego okręgu w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka bez zastanowienia zaangażowali się w ogólnopolską akcję naszej formacji. Zarówno osocze jak i krew, zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego, oddawaliśmy w czterech punktach poboru zlokalizowanych na terenie naszego województwa: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, a także Oddziałach Terenowych w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Jak mówią sami dawcy chęć pomocy innym jest naturalnym odruchem, potrzeba pomagania jest niezwykle cenna i nie wyobrażają sobie, aby kiedy pozwala na to zdrowie tak po ludzku nie wesprzeć.
Nadmienić należy, iż w jednostkach naszego okręgu od kilku lat działają kluby honorowego krwiodawstwa, gdzie jego członkowie regularnie oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, dają świadectwo wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej w myśl słów Jana Pawła II „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia… Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata”.
Siła męstwa
Nam się udało. Zakaziliśmy się koronawirusem i wróciliśmy do zdrowia. Teraz w naszej krwi, w osoczu, są przeciwciała, które podane chorym na Covid-19 mogą uratować ich życie – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który jako pomysłodawca akcji, również oddał osocze w poniedziałkowej akcji.
Czynnie w podjęte działania zaangażował się także płk Krzysztof Stefanowski Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, który razem z funkcjonariuszami z Zakładu Karnego w Zamościu, Hrubieszowie i Krasnymstawie w poniedziałek 7 grudnia oddał krew w oddziale terenowym w Zamościu.
Płk Krzysztof Stefanowski pytany o powody tak licznej obecności dzisiaj funkcjonariuszy Służby Więziennej w tej akcji, powiedział, że “kiedy w imię wyższych celów, jakimi są życie i zdrowie człowieka, podejmujemy cenne inicjatywy, to nasze indywidualne decyzje, oczywiście podejmowane w zgodzie z naszym sumieniem – nie mogą być inne. I są synonimem współczesnego patriotyzmu i męstwa. Gdyż – jak mawiał kardynał Stefan Wyszyński: “Męstwo nie polega na noszeniu broni, bo męstwo nie trzyma się żelaza, lecz serca”… (materiał kpt. Edyta Radczuk zdjęcia: kpt. Edyta Radczuk, jednostki okregu lubelskiego, Radio Lublin)