Feretron po pracach konserwatorskich powrócił do Katedry
Delegatura Zamość
W ubiegłym roku Parafia Katedralna pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, uzyskała pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace konserwatorskie i restauratorskie przy feretronie – jednym z zabytków wyposażenia katedry (dawnej kolegiaty).
Feretron pochodzi z początku XX wieku.
Wykonany został w stylu eklektycznym – historyzującym. W rzeźbionej i polichromowanej ramie znajduje się owalna blacha z namalowanymi wizerunkami – na awersie św. Stanisława Kostki przyjmującego Komunię Świętą od Anioła, na rewersie Chrystusa Błogosławiącego .
Ze względu na zły stan zachowania zabytku, w tym przede wszystkim drewnianych elementów konstrukcyjnych i ornamentalnych oraz mocno zabrudzonej powierzchni wizerunków namalowanych na blasze – feretron wymagał podjęcia prac konserwatorskich i restauratorskich. W ich trakcie została wykonana konserwacja techniczna polegająca na wzmocnieniu konstrukcyjnym drewnianych elementów podobrazia, ramy i nastawy oraz impregnacja wszystkich drewnianych elementów. Powierzchnia malowideł została oczyszczona z zabrudzeń oraz pożółkłego werniksu, przetarcia i drobne ubytki warstwy malarskiej zostały uzupełnione.
W chwili obecnej feretron jest eksponowany w kaplicy akademickiej w zamojskiej katedrze, a w przyszłości – zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem będzie używany do procesji. /Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/