Delegacja z Zamościa oddała hołd Dzieciom Zamojszczyzny w 82. rocznicę ratowania ich z zagłady
Dzieci wypędzono z domów z terenu Zamojszczyzny w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Plan ten przewidywał wysiedlenia i germanizację Europy Wschodniej. Do Dystryktu Warszawskiego skierowano sześć pociągów. Na trasach kolei gromadziły się tłumy, a Polacy starali się ratować dzieci przed zniemczeniem i śmiercią. Pojawienie się na początku stycznia 1943 roku transportów z bezbronnymi dziećmi poruszyło polskie społeczeństwo.
3 lutego 1943 roku pociąg z Zamojszczyzny dotarł do Siedlec, gdzie około 550 wycieńczonych dzieci przybyło transportem kolejowym. W zimie 1942/1943 roku Niemcy przeprowadzili wysiedlenia z Zamojszczyzny, mające na celu zniszczenie polskiej społeczności i terenów uprawnych. Dzieci, w stanie skrajnego wyczerpania, były przewożone w wagonach bydlęcych, a wiele z nich zmarło podczas transportu.
Dzieci miały zostać zarejestrowane, a ich dalszy los nie interesował okupanta. Do własnych domów przygarnęło je 465 mieszkańców Siedlec. Trafiły również do rodzin w Żelechowie, Łosicach, Pilawie, Garwolinie, Sobolewie, Stoczku Łukowskim, Mordach, Kałuszynie, Mrozach i Mińsku Mazowieckim.
W Siedlcach mieszkańcy, w tym kolejarze, z narażeniem życia ratowali dzieci, zabierając je do swoich domów i dzieląc się ostatnią kromką chleba. Pogrzeb zamarzniętych dzieci odbył się w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika. Burmistrz Stanisław Zdanowski, który kierował akcją ratowania dzieci, został zesłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Obecnie, w 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, delegacja z Zamościa, w składzie: wiceprezydent Marek Kudela, przewodniczący Rady Miasta Wiesław Nowakowski oraz inne osoby, wzięła udział w uroczystościach w Siedlcach. Uczcili pamięć bohaterów, którzy ratowali dzieci, zapalili znicze pamięci i złożyli wieńce na cmentarzu.
To wydarzenie przypomina o heroizmie i współczuciu mieszkańców Siedlec oraz ważności pamiętania o tych tragicznych momentach historycznych.
info.Prezydent Miasta