„Czyste powietrze” w powiecie zamojskim

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Zamościu zaczął działać punkt punktu informacyjnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska realizującego program „Czyste Powietrze”. O jego otwarciu poinformowali dzisiaj (15 lipca) podczas konferencji prasowej Starosta Zamojski Stanisław Grześko i zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Grzegorz Grzywaczewski.

Rządowy program priorytetowy „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 r. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstałych na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Jak poinformowano podczas konferencji program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem -do piątku (12 lipca) wpłynęło już ponad 4 900 wniosków.

Program kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Z programu skorzystać mogą także osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy domu i mogą wnioskować o dotację lub pożyczkę przeznaczoną na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją.

Dofinansowanie może wynieść do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska otworzył już 8 biuro w województwie. Podpisał także 42 porozumienia z gminami, np. Gminą Zamość, Nielisz i Szczebrzeszyn, aby pomóc w składaniu wniosków.

Nowy punkt informacyjny w zamojskim Starostwie Powiatowym przy ul. Przemysłowej 4 znajduje się na parterze w pokoju numer 9. Wnioski można będzie składać od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11 do 15.

Z pomocy punktu mogą skorzystać mieszkańcy całego powiatu, również gmin, które współpracują z Funduszem, a także mieszkańcy Zamościa.

Jak zauważył starosta zamojski osoby które dopiero teraz budują domy także mogą skorzystać z wsparcia w ramach programu. Jedynym warunkiem jest złożenie wniosku jeszcze w tym roku. Pozostałe osoby nie mają takiego ograniczenia i wnioski mogą składać do 2027 r.

Szczegółowe informacje o programie znajdziecie na jego stronie internetowej pod adresem: https://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/

( fot. Starostwo Powiatowe w Zamościu)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *