Czek na kwotę 11 500 000 zł dla Zamościa
Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk odebrał z rąk Wicepremiera Jacka Sasina czek na kwotę 11 500 000 zł, która zostanie przeznaczona na realizację 5 miejskich inwestycji. W uroczystym wręczeniu wzięła udział Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek.
Promesy trafiły również do gmin Krasnobród, Łabunie, Sitno, Stary Zamość,
– To są pieniądze przeznaczone na inwestycje, to nie są pieniądze, które samorządy przeznaczą na swoją działalność bieżącą. To są pieniądze, które dadzą dodatkowy impuls rozwojowy każdej gminie, do której trafiają, miastu, powiatowi. Dadzą mieszkańcom poczucie, że mimo kryzysu w jaki wpędziła nas epidemia koronawirusa- Polska się rozwija. Rozwija się Polska, bo rozwijają się polskie samorządy, nasze małe ojczyzny- powiedział Wicepremier Jacek Sasin.
Samorządowcom gratulowała sukcesów Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek: – Życzę, by inwestycje jak najszybciej zostały zrealizowane, by służyły mieszkańcom i były zachętą, by ubiegać się o kolejne środki.
– W imieniu samorządowców dziękuję- to są pieniądze, które pomogą nam w tych trudnych czasach przejść suchą stopą przez kryzys koronawirusowy. Pierwsze pieniądze dostaliśmy latem, otrzymaliśmy 10 mln złotych wsparcia i za te środki wyremontowaliśmy Zamojski Dom Kultury. To wsparcie jest realne i ono pomaga naszym mieszkańcom, miastu rozwijać się- powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
Środki pochodzą z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i zostaną przeznaczone na:
1. Gruntowną modernizację Przedszkola nr 14 w Zamościu obejmującą m.in.:
– 7 sal przedszkolnych, kuchnię, magazyn żywności (przebudowa instalacji sanitarnych, elektrycznej, wentylacyjnej, stolarka drzwiowa, zakup specjalistycznego wyposażenia i mebli) celem poprawy standardów bhp
– budowę 2 wind towarowych
– wymianę inst. elektrycznej i oświetlenia,
– przebudowę 2 toalet (inst. sanitarne, glazura, terakota, wyposażenie sanitarne) i pralni
– budowę podjazdu i parkingu dla niepełnosprawnych
2. Gruntowną modernizację Przedszkola nr 15 obejmującą m.in.:
– 6 sal oraz korytarze i klatki schodowe,
– blok kuchenny w tym: kuchnia, 2 zmywalnie, pomieszczenie socjalne pracowników kuchni celem poprawy standardów bhp,
– modernizację łazienek zewnętrznych
– budowę podjazdu, parkingu dla niepełnosprawnych,
– wykonanie odwodnienia oraz przebudowę kostki brukowej wokół przedszkola
– wymianę instalacji elektrycznej i oświetlenia oraz 2 wind
3. Modernizację Przedszkola nr 10 w Zamościu, obejmującą m.in.:
– 6 sal, korytarzy, kuchni, 2 zmywalni, obieralni (przebudowa instalacji sanitarnych, zakup specjalistycznego wyposażenia i mebli) oraz 2 wind spożywczych celem poprawy standardów bhp
– 5 toalet (inst. sanitarne, glazura, terakota, wyposażenie sanitarne), pralnia
– budowę podjazdów, platformy przyschodowej, miejsc dla niepełnosprawnych
– wymianę instalacji elektrycznej i oświetlenia
4. (Przepompownia ścieków na Karolówce) Modernizację gospodarki biogazowej i zabudowę nowego agregatu kogeneracyjnego.
W ramach modernizacji przewidziana jest wymiana zbiornika wyrównawczego (500 m3) biogazu na zbiornik akumulujący (2300 m3). Budowa stacji uzdatniania i kondycjonowania biogazu: osuszanie, usuwanie siloksanów, redukcja siarkowodoru. Zabudowa drugiego agregatu kogeneracyjnego o mocy 250 kWe / 325 kWc
5. Modernizację przepompowni sieciowej przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu oraz renowację kanalizacji sanitarnej w ulicy Szczebrzeskiej.
Przepompownia ścieków, jak i włączona do niej sieć kanalizacyjna, zostały zbudowane w latach 70 tych. Przepompownia w chwili obecnej posiada niewystarczającą przepustowość oraz przestarzałe i energochłonne rozwiązania techniczne. W ramach planowanego zamierzenia istniejąca przepompownia zostanie przebudowana i zautomatyzowana. W ramach renowacji zostanie odcinkami wybudowana nowa sieć kanalizacji sanitarnej eliminująca zasyfonowania, a pozostałe odcinki zostaną doszczelnione. Efektem modernizacji będzie wzrost przepustowości obiektu.(UM)