Czas na PIT z ZUS

Prawie 137 tysięcy PIT-ów wyśle do swoich klientów Oddział ZUS w Biłgoraju. Wysyłka rozpoczęła się pod koniec stycznia. Na przełomie lutego i marca wszyscy adresaci powinni już mieć formularz podatkowy z ZUS.

PIT-y trafią do wszystkich osób, które w ubiegłym roku choć przez jeden dzień pobierały świadczenie z ZUS. Instytucja przygotowuje cztery rodzaje formularzy podatkowych: PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 i PIT-8C. PIT-40A dostanie każdy emeryt i rencista, który w ubiegłym roku w grudniu pobrał świadczenie z ZUS. Jest to gotowe roczne rozliczenie podatku. Osoba, która otrzyma PIT-40A, nie musi więc samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy rozlicza dodatkowe dochody, chce skorzystać z ulgi podatkowej lub przekazać 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego. Wtedy powinna potraktować PIT z ZUS jak zwykłą informację o dochodach, wypełnić nowe zeznanie podatkowe, a potem złożyć je w urzędzie skarbowym.

Emeryci i renciści, którzy w grudniu 2016 roku nie pobierali już świadczeń, dostaną PIT-11A, czyli informację o dochodach. Taki druk dotrze również do osób, które poinformowały ZUS, że rozliczą się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem. PIT-11A otrzymają też osoby, które pobierały świadczenia chorobowe lub zasiłek macierzyński.

Do 3 marca każdy powinien dostać swoje rozliczenie lub informację o dochodach z ZUS. Jeśli do tego czasu PIT nie dotrze albo będzie trzeba wyjaśnić jego treść, Zakład prosi klientów o kontakt z tą placówką, która wypłacała świadczenie. Tam również, w uzasadnionych losowo sytuacjach, klient dostanie kopię formularza PIT. (info.Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *