1000 żurawi dla dzieci

Zamojski Dom Kultury zaprasza do udziału w  akcji „Szczęście podaj dalej”!  #szczęściepodajdalejzdk #żurawienaszczęście

Akcja polega na złożeniu 1000 żurawi, które zawisną na oddziale neonatologii Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. Zgodnie z japońską legendą przynosi to szczęście i dobrobyt. Maluszki z Oddziału Neonatologii, które od pierwszego dnia muszą walczyć o zdrowie bardzo tego szczęścia potrzebują!

Pracowników Zamojskiego Domu Kultury zainspirowała i poruszyła prawdziwa historia związana z legendą tysiąca żurawi. Sasaki Sadako 12 letnia Japonka nie urodziła się w najlepszym miejscu i czasie… Dziewczynka przeżyła atak atomowy w 1945 roku, jednak w wyniku napromieniowania zachorowała na białaczkę. Doskonale znała legendę głoszącą, że jeśli ktoś złoży 1000 żurawi w intencji chorej osoby lub własnego życzenia, to chory wyzdrowieje a życzenie się spełni. Sasaki pokładała wiarę, że jeśli to zrobi – wyzdrowieje. Niestety, zmarła złożywszy jedynie 644 ptaki. Rodzina i przyjaciele dokończyli jej dzieło. Została pochowana razem z tysiącem papierowych żurawi. Aby upamiętnić hart jej ducha, wzniesiono pomnik w Parku Pokoju Hiroszimy.

Akcja „Szczęście podaj dalej” potrwa do 31 stycznia 2022. W każdy poniedziałek w godz. 16:00 – 18:00 zapraszamy do Zamojskiego Domu Kultury na warsztaty origami dla wszystkich chętnych, niezależnie od umiejętności i stopnia zaawansowania w składaniu.

Aby akcja nabrała rozpędu potrzebujemy Waszej pomocy, w końcu stworzenie szczęścia nie jest takie łatwe… Złożenie jednego żurawia zajmuje ok. 5 minut, więc złożenie 1000 żurawi zajmie nam 5000 minut, co daje ponad 83 godziny! Zamojski Dom Kultury nominował do udziału w akcji Wydział Turystyki i Promocji UM Zamość, Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu i Szkołę Podstawową nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu. Zachęcamy do nominowania również Waszych znajomych i instytucji. Składajcie, pokazujcie żurawie (nie zapominając o #) i nominujcie!

Do udziału w akcji szczególnie zapraszamy szkoły i przedszkola, które do 31 stycznia mogą wykonać żurawie we własnych placówkach lub wziąć udział w warsztacie w Zamojskim Domu Kultury (terminy dla grup zorganizowanych do ustalenia indywidualnie – 84 639 20 21).

Gotowe żurawie na szczęście można zostawiać w holu Zamojskiego Domu Kultury od 3 do 31 stycznia.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *