Zamość – 13 Zamojska Arlekinada
13 Zamojska Arlekinada odbędzie się 11 czerwca 2022 roku na Rynku Wielkim w Zamościu. Początek – godz. 21:00.
Tradycyjne widowisko łączące taniec, muzykę i teatr, inspirowane komedią dell’arte nawiązywać będzie do karnawału weneckiego.
Ponad 100 wykonawców – tancerze, muzycy, żonglerzy i aktorzy przebrani w karnawałowe i historyczne kostiumy.
W widowisku wystąpią z prezentacją dawnych, dworskich tańców tancerze ZPiT „Zamojszczyzna”. Tancerzom z „Zamojszczyzny” akompaniować będzie Zespół Muzyki Dawnej „Capella all’Antico”. Muzycznego wsparcia udzieli też Grupa Perkusyjna „White Drums” Szkoły Muzycznej YAMAHA.
W widowisku wystąpią również aktorzy Lwowskiego Teatru WOSKRESINNIA z fragmentami spektaklu ulicznego „Suita dla dwojga”. Tematem przewodnim spektaklu jest taniec w bogactwie formy i pełen humoru. Dynamiczna muzyka, kolorowe kostiumy i brawurowe akrobacje zapewnią wspaniały nastrój zabawy i karnawału.
12 czerwca 1580 roku król Stefan Batory zatwierdził w Wilnie akt lokacyjny Zamościa i ta data jest uznawana za początek hetmańskiego grodu .
Jan Zamoyski zawarł kontakt z włoskim architektem Bernardo Moradno, któremu zlecił rozplanowanie całego organizmu miejskiego. Projekt miasta idealnego oparty jest na koncepcji włoskich mistrzów epoki Renesansu, na czele z najbardziej znanym przedstawicielem tej epoki – Leonardo da Vinci, twórcy modelu człowieka doskonalego…, już tutaj dostrzegamy podobieństwa z Padwą Północy. Nasze miasto budowane jest jako miasto piękne, funkcjonalne, najlepiej nadające się do życia jego mieszkańców a przy tym bezpieczne, czyli otoczone z każdej strony murami. Podstawą grodu jest organizm człowieka, gdzie pałac jest głową panującą nad pozostałymi członkami. Poniżej znajdują się dwa płuca: Akademia i Katedra – jako odniesienie to sfery religijnej i naukowej. Sercem miasta jest ratusz, znajdujący się po lewej stronie układu miejskiego, wkomponowany w pierzeje kamienic, od strony północnej, a kręgosłupem główna oś miasta, ul Grodzka, biegnąca od pałacu przez Rynek Wielki do murów obronnych.. Wiele cennych ekspozycji związanych z idealnym miastem renesansu zobaczymy w Muzeum Zamojskim, jak chociażby ogomna makieta przedstawiajaca uroki Padwy Północy przed wiekami. Wejście do tej komnaty wprowadza nas w tajemniczą przeszłość, obrazy, meble, stare przedmioty, wakacyjna wystawa poświęcona hetmanowi Żółkiewskiego … przybliża nam ten dawny świat…