Zamość – Urodziny Leśmiana
W(sobotę) 22 stycznia br o godz.19.00 w Zamojskim Domu Kultury odbyła się wielka wspaniała ,,uczta duchowa”a mianowicie koncert z okazji urodzin Bolesława Leśmiana i spektakl pt.Przywidzenie ze ,, Skrzypka opętanego ” w wykonaniu Grupy Glosa z Zamojskiego Domu Kultury.
Orkiestra Symfoniczna im Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka przygotowała koncert
Urodziny Leśmiana – Koncert Karnawałowy
W koncercie wystąpili i wspaniale zaśpiewali;
Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy – artystka koncertująca na całym świecie, systematycznie co roku w Stanach Zjednoczonych, występowała również z orkiestrą Filharmoników Berlińskich oraz z czołowymi polskimi filharmoniami. Mieszka w Berlinie, Jest profesorem w Uniwersytecie Muzycznym w Poznaniu z filią w Szczecinie.
Adam Zdunikowski – tenor – czołowy artysta największych scen operowych w Polsce i Europie, stały solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, wieloletni solista np. Teatru Narodni Divadlo w Pradze, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach, znany z wielu programów telewizyjnych a w Zamościu występował w Koncercie Włoska Noc Operowa podczas Zamojskiego Festiwalu Kultury.
W programie wykonano urodzinowe prezenty dla Leśmiana. Utwory które B. Leśmian mógł słyszeć za życia.
Dla przypomnienia trochę historii o jubilacie.
Bolesław Lesman urodził się w Warszawie, w zasymilowanej rodzinie inteligencji żydowskiej. Data urodzin poety jest przedmiotem sporów. Za oficjalną uważa się 22 stycznia 1877. Bolesław Lesman młodość spędził w Kijowie. Ulegając presji ojca, ukończył tam prawo na Uniwersytecie Świętego Włodzimierza. Od 1901 przebywał w Warszawie. Następnie udał się w podróż najpierw do Niemiec, a potem do Francji.
Po I wojnie światowej, jesienią 1918, przeniósł się do Hrubieszowa, gdzie pracował jako rejent, a następnie – w 1922 – do Zamościa, gdzie miał własną kancelarię notarialną. W 1929 r. pomocnik w kancelarii Leśmiana zdefraudował dużą sumę pieniędzy (określaną różnie, od 30 do 200 tys. zł). Za pieniądze te odpowiedzialny był Leśmian i był zobowiązany je zwrócić, co było poważnym obciążeniem finansowym. Konieczna była sprzedaż biżuterii jego żony, a dodatkowo wspomogła go Dora Lebenthal, która w tym celu sprzedała swoje mieszkanie i gabinet lekarski wraz z wyposażeniem.
W roku 1933 został członkiem Polskiej Akademii Literatury. W 1935 przeniósł się wraz z rodziną (żoną i dwiema córkami) do Warszawy.
Choć życie Leśmiana przypada na XX-lecie międzywojenne, jego twórczość ucieka od wpływu historii, realizuje się raczej w wymiarach filozoficzno-metafizycznym i psychologicznym. Czerpał z twórczości baroku, romantyzmu, Młodej Polski. Wpływy romantyczne to przede wszystkim wszystko to, co mistyczne, duchowe, paranormalne; co głęboko powiązane z Naturą oraz Bogiem. Czerpał z dramatu romantycznego, stosował ironię, paradoksy, odświeżał i unowocześniał balladę.
W swej poezji wskrzesił świat fantastyczny; w tej ucieczce od rzeczywistości można doszukać się buntu szczególnie względem nudnego, stereotypowego mieszczaństwa.
Zapraszamy do galerii.