Zamojskie ZOO, Dominik Szajner i „Dyrekcja” na Festiwalu „Spotkania z historią”
Właśnie dzisiaj (14 sierpnia) wystartował długo oczekiwany Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Festiwal zainicjowały projekcje pozakonkursowe ale związane z naszym regionem.
Dla widzów przygotowano zrealizowany z okazji 100-lecia zamojskiego Ogrodu Zoologicznego obraz Łukasza Sułowskiego „Ogród profesora Milera”. Ten 23 minutowy film opowiada o założycielu zamojskiego zoo.
Następnie widzowie mogli poznać losy zamojskiego Hansa Klosa, zapomnianego bohatera czyli Dominika Szajnera. To 20 minutowy obraz Rafała i Magdaleny Kołodziejczyków.
Film dokumentalny „Historia Dominika Szajnera” to wspólna produkcja lubelskiego stowarzyszenia „Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie” oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przy wsparciu Miasta Zamość. Jest to krótka, zrealizowana w sposób mieszany (reportersko-komiksowy) forma o życiu Dominika Szajnera – pilota i wywiadowcy AK, zamojskiego Hansa Klosa, autora kilku spektakularnych akcji szpiegowskich dzięki którym uratowano setki osób na Zamojszczyźnie.
Dominik Szajner to dawny mieszkaniec Zamościa i przedwojenny, zawodowy podoficer pułku lotniczego. W czasie II wojny światowej wykradł on i przekazał do skopiowania niemieckie plany wysiedleń, ratując tym samym setki mieszkańców Zamojszczyzny od pewnej zguby. Życiorys Szajnera, zwłaszcza w okresie wojny obfitował także w inne wydarzenia, które zasługują na przypomnienie i uwiecznienie. Była to między innymi akcja uratowania zabytkowych dzwonów Katedry Zamojskiej od przetopienia na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.
Ostatnim z prezentowanych dzisiaj dokumentalno-historycznych obrazów był obraz Grażyny Stankiewicz pt. „Dyrekcja”.
Ten fabularyzowany film dokumentalny opowiada o niezwykłym założeniu architektoniczno – urbanistycznym jakim jest chełmskie osiedle mieszkaniowe “Dyrekcja”, wzniesione w latach 30. XX w. według koncepcji miasta – ogrodu na potrzeby pracowników Wschodniej DOKP i ich rodzin przeniesionych tu z Radomia. To również opowieść o potędze wznoszonej w tym okresie architektury, jej trwaniu do czasów współczesnych i wpływie na losy mieszkających tam ludzi.
Po wszystkich projekcjach widzowie mogli uczestniczyć w spotkaniach z autorami.
Festiwal „Spotkania z historią” był emitowany prosto z Zamościa w TVP Historia. W programie uczestniczyli: Andrzej Bubeła – dyrektor CKF Stylowy w Zamościu, Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, dyrektor Muzeum Zamojskiego – Andrzej Urbański, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski – Wojciech Żukowski.