VI Interdyscyplinarny Konkurs Historyczny „Dzieci Zamojszczyzny. Róża Zamoyska – Anioł Dobroci”” za nami!

19 maja 2015 r. odbyła się VI edycja Interdyscyplinarnego Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny”, który organizowany jest przez Szkołę Podstawową Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu we współpracy z Muzeum Zamojskim i adresowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych Miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Lubelski Kurator Oświaty, już po raz kolejny, roztoczył nad nim honorowy patronat. Za całą logistykę konkursu odpowiadała Pani Marta Słomianowska – nauczyciel SP 7 oraz Pani Maria Rzeźniak– starszy kustosz Muzeum Zamojskiego.

Przedmiotem konkursu jest wiedza o dziejach naszego regionu podczas II wojny światowej (wysiedleniach, pacyfikacjach, historii Rotundy) oraz o losach Dzieci Zamojszczyzny. Każdego roku też wyznaczany jest dodatkowy bohater związany z tą tematyką. W obecnym roku została nim Róża Zamoyska, żona ostatniego XVI ordynata Jana Zamoyskiego, która dzięki swojej determinacji i odwadze uratowała wiele dzieci skazanych na zagładę. Za jej niezłomną postawę, pełną poświęcenia i pokory oraz za wielkie serce została przez ludzi nazwana Aniołem Dobroci. Tematyka nie jest łatwa, jednak co roku znajdują się nauczyciele pełni pasji, którzy potrafią zarazić nią swoich uczniów i zachęcić ich do zgłębiania wiedzy.

Do konkursu zgłosiło się 10 szkół: z Krasnobrodu, Złojca, Zwierzyńca, Sitańca, Lipska, Jarosławca, Majdanu Wielkiego, Kornelówki i Skierbieszowa. Zamość reprezentowany był przez organizatorów.

W obecnym roku zmieniona została formuła konkursu sprawdzającego wiedzę historyczną. Młodzież wyruszyła na wycieczkę po Zamościu, którą przygotowała i przeprowadziła Pani Maria Rzeźniak.

W programie wycieczki znalazł się Pomnik Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej, Dzwonnica, Katedra, Rotunda oraz system fortyfikacji. W każdym z tych miejsc przewodniczka ciekawie i barwnie opowiadała o losach naszego miasta i regionu podczas II wojny światowej, wiele ciepłych słów poświęciła również Róży i Janowi Zamoyskim. Podczas zwiedzania uczestnicy odpowiadali na pytania opracowane przez Panią Rzeźniak.

Wędrówkę zakończyła miła niespodzianka. Pan Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego , w ramach nagrody za udział w konkursie, umożliwił uczniom obejrzenie w Prochowni fantastycznego 3D wideo mappingu, do którego bazą stała się makieta Twierdzy Zamość.

Po filmie wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na „małe co nieco” do Klubu Pauza, gdzie mogli trochę odsapnąć po długiej wycieczce i posilić się pyszną, gorącą pizzą.

Na podsumowanie konkursu przybyli szacowni goście, którzy swoją obecnością podnieśli jego rangę i znaczenie. Znaleźli się wśród nich Pan Sławomir Zawiślak – Poseł Ziemi Zamojskiej, Prezes ŚZŻAK Oddział Zamość, który również był jednym z fundatorów nagród, Pani Magdalena Dołgan – Zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Pani Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty Miasta Zamość, Pan Jerzy Michalski – Zastępca Dyrektora Oświaty Miasta Zamość oraz Pan Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego. Konkurs zaszczycił również swoją obecnością syn Róży Zamoyskiej – Pan Marcin Zamoyski – Prezydent Miasta Zamość.

Na początku Wiktor Wachowicz , uczeń SP 7, odegrał na skrzypcach krótki utwór pt.: „Kołysanka Dzieci Zamojszczyzny”, który został skomponowany przez Pana Walerego Semeniuka z dedykacją dla konkursu podczas jego I edycji. Następnie Mateusz Łój ze Szkoły Podstawowej w Sitańcu zarecytował napisany przez siebie wiersz poświęcony pamięci Róży Zamoyskiej.

W końcu przyszedł czas na odczytanie werdyktu komisji:

Nagrodę za najlepszą pracę literacką otrzymał Michał Małek z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu.

Nagrodę w kategorii plastycznej otrzymała Aleksandra Głąb ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu.

Ada Kostrubiec z SP 7 zdobyła nagrodę za najlepiej napisany test wiedzy historycznej.

W konkurencji drużynowej
I MIEJSCE – otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie w składzie: Paula Kawka, Dominika Bodys, Aleksandra Najda
II MIEJSCE – drużyna z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu w składzie: Faustyna Rugała, Kacper Greszta, Daria Skowyra
III MIEJSCE – drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu w składzie: Katarzyna Farion, Ada Kostrubiec, Norbert Szewczak

Nagrody i dyplomy wręczała Pani Alicja Dubel – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Zamościu oraz zaproszeni goście.

Na zakończenie konkursu Pan Marcin Zamoyski otrzymał skromny podarunek od uczniów SP 7 w dowód ich pamięci o Róży Zamoyskiej – Jego Mamie, która już na zawsze pozostanie we wspomnieniach uczestników konkursu.

Serdecznie gratulujemy nie tylko nagrodzonym , ale również wszystkim pozostałym uczniom. Jesteśmy dumni, że historia Naszej Ojczyzny, często tak bolesna, ale równocześnie pełna pięknych postaw i bohaterstwa, jest tak bliska młodym ludziom. Dziękujemy również nauczycielom, którzy dbają o rozwój patriotycznych postaw wśród swoich uczniów, bo jak powiedział Jan Paweł II:

„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”

Tekst i foto.: SP Nr 7 w Zamościu

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *