Uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej

28 sierpnia  w niedzielę  w Wolicy Śniatyckiej w 102. ROCZNICĘ BITWY POD KOMAROWEM – ŚWIĘTO KAWALERII POLSKIEJ odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Monument upamiętnia wielką zwycięską dla Polski bitwę pod Komarowem z 1920 roku, której pamięć czcili od lat osiemdziesiątych XX w. mieszkańcy Komarowa, regionu podczas uroczystości organizowanych przez ŚZŻAK O/Z, NSZZ „Solidarność” RI. Faktem jest, że  z chwilą powstania Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, pojawienia się na komarowskich polach oddziałów Kawalerii Ochotniczej nabrały one wyjątkowego charakteru. Wieloletnia współpraca Stowarzyszeń przyniosła pozytywny efekt w postaci rozbudowy, zdynamizowania uroczystości organizowanych dla przypomnienia wielkiego zwycięstwa naszych Przodków.

Pomnik ma wysokość 19,5 metra. Składa się z dwóch elementów jakimi są betonowa forma z odznakami wszystkich pułków kawalerii, zwieńczona skrzydłami husarskimi oraz 3 sylwetki szarżujących kawalerzystów odlane z brązu w skali 1:1,5 a ustawione pomiędzy ww. skrzydłami.

Budowa Pomnika jest spełnieniem testamentu kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w 1936 roku utworzyli komitet budowy, lecz niestety II Wojna Światowa a następnie komunistyczny reżim przerwały te plany. Bitwa pod Komarowem została uznana za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej. Z panteonu tych zwycięstw tylko Grunwald i Komarów leżą w obecnych granicach naszej Rzeczypospolitej. Monument postawiony na polach największego kawaleryjskiego boju XX wieku jest symbolem zwycięstwa. Pomnik nawiązuje do przedwojennej koncepcji z 1936 roku i jest jedynym pomnikiem w Polsce dedykowanym kawalerii i artylerii konnej.

Budowa Pomnika jest znaczącym przedsięwzięciem pod kątem gospodarczym. Zadanie zrealizowane z wykorzystaniem potencjału i pracy, zdolności pracowników miejscowej firmy w efekcie końcowym wzmocni także atrakcyjność turystyczną naszego regionu. Przedstawiciele Stowarzyszeń liczą, że Pomnik – będący atrakcją dla licznych osób odwiedzających już miejsce jego budowy – będzie często odwiedzany przez turystów. Aby wzmocnić zainteresowanie tym ważnym dla historii Polski miejscem już planują rozwój jego oferty poprzez realizację kolejnych, wzmacniających historyczny przekaz projektów.

Koncepcję monumentu nieodpłatnie opracowali mgr sztuki Konrad Głuchowski oraz architekt Tomasz Dudek – Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Projekt techniczny wykonała pracownia inżyniera Jana Dworzyckiego. Teren pod budowę monumentu przekazał nieodpłatnie Tomasz Dudek. Prace rzeźbiarskie rozpoczęte zostały w 2019 roku przez rzeźbiarzy Artura Wochniaka, twórcę m.in. Brunszwickiej Kwadrygi (Braunschweiger Quadriga) z dachu Braunschweiger Schloss oraz Tomasza Radziewicza. Inwestycja została wykonana przez P.W. „Budmat” s.j. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz w 2021 roku. Rzeźby odlano w Odlewni Artystycznej Garstka Studio Piotr Garstka, Andrzej Garstka w Śremie.

Środki zebrane na budowę w wysokości ponad 4 mln zł w większości pochodzą ze zbiórek społecznych. Budowa otrzymała również dofinansowanie ze środków budżetu państwa oraz konkursów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonanie płyt ze znakami pułków sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Serdeczne podziękowania za udzielone do tej pory finansowe wsparcie należą się: licznym obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej (którzy swoimi prywatnymi środkami w części przeważającej udzielili pomocy przy budowie), Rządowi Polskiemu, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutowi Pamięci Narodowej, Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (wsparcie finansowe organizacji uroczystości), PKN ORLEN S.A., PKP LHS Sp. z o.o., Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego. Podziękowania za wsparcie budowy Pomnika należą się także Polskiemu Klubowi Kawaleryjskiemu oraz oddziałom Kawalerii Ochotniczej. Bardzo ważna dla strony społecznej jest też pomoc logistyczna Wojska Polskiego.

Zakończenie inwestycji, rozwinięcie projektu w przyszłości wymaga realizacji wielu innych zadań m.in. budowy parkingu, monitoringu.  Darowizny na rzecz budowy pomnika należy wpłacać na numer rachunku bankowego: 67 1240 2816 1111 0010 3469 8856.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele  instytucji państwowych i samorządowych, Kościoła, Wojska Polskiego, oraz organizacji pozarządowych jak również mieszkańcy Rzeczpospolitej Polskiej także i Zamojszczyzny.

Uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej – Święto Kawalerii Polskiej rozpoczęły się  mszą św. polową koncelebrowaną  przez Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolitę Lwowskiego, Biskupa Polowego WP Wiesława Lechowicza, Kapelana 9 Pułku Ułanów Małopolskich, Proboszcza Parafii MB Królowej Polski w Zwierzyńcu Ks. Błażeja Górskiego.

Biskup Polowy WP Wiesław Lechowicz w swoim kazaniu skierował słowa  –  ,,Przypominam sobie taki film polski sprzed lat w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Jest tam taka scena jak ksiądz kapelan polskich żołnierzy widząc że innym się to nie udaje chce oswoić konia, siada na niego i w dodatku umieszcza monety między swoją nogą a brzuchem tego konia. Po jakimś czasie powraca z przejażdżki, zsiada z konia i pokazuje zdumionym kawalerzystom że udało mu się utrzymać monety. To jest wasze zadanie utrzymać dziedzictwo, tradycje, wiarę waszego ludu. Przyznam się, że ja od razu się nie zorientowałem o jaki film chodzi, później sprawdziłem okazuje się że papież miał na myśli film w reżyserii Andrzeja Wajdy ,,Lotna ” z 1959 roku. Po powrocie do Polski z ciekawości  ten film oglądałem i przekonałem się że rzeczywiście papież ma dobrą pamięć. Z okazji powstania kawalerii i artylerii konnej oraz zbliżającego się święta kawalerii polskiej pragnę podziękować wszystkim żołnierzom polskiej kawalerii, ich dowódcom za to że utrzymujecie tę symboliczną monetę, która jest o wiele cenniejsza od monet o największych nawet nominałach. Utrzymujecie ducha służby i walki o wolność i bezpieczeństwo naszej ojczyzny, nie tracicie ducha bez względu na okoliczności. Jeszcze rok temu wydawały się one w miarę spokojne, dziś tego samego już nie możemy powiedzieć. Za wschodnią granicą niedaleko stąd toczy się wojna, która jak żywo przypomina to co wydarzyło się 102 lata temu pod Komarowem w tym miejscu i do czego odwołuje się postawiony w tym miejscu pomnik chwały. Podejmowane przez bolszewicką Rosję działania miały jeden cel podbój państw europejskich i przemiana ich w kolejne republiki sowieckie. Wówczas podobnie jak dzisiaj stosowano metody dezinformacji i manipulacji. Lenin w trakcie jednego ze swoich wystąpień jako przyczynę konfliktu polsko-bolszewickiego podał istnienie gdzieś pod Warszawą nie centrum polskiego rządu burżuazyjnego i republiki kapitału ale centrum całego współczesnego systemu imperialistycznego i dodawał dlatego okoliczności pozwalają nam wstrząsnąć tym systemem. Po porażce wojsk rosyjskich pod Warszawą w sierpniu 1920 roku dowódca Armii Czerwonej przekierował armię konną Siemiona Budionnego spod Lwowa w kierunku Warszawy na pomoc wojskom Michaiła Tuchaczewskiego. Nie doszło do połączenia obu armii bolszewickich, ponieważ polskie dowództwo doprowadziło w dniu 31 sierpnia 1920 roku do bitwy w pobliżu Komarowa. To tutaj starli się szwoleżerowie i ułani z 2 dywizji jazdy pułkownika Rumla z dywizjami kozaków. Bitwa zmusiła bolszewików do wycofania się aż na Wołyń i jednocześnie było to ostatnie starcie kawaleryjskie na tak ogromną skalę XX wieku. Działania wojenne przerwało zawieszenie broni podpisane w Rydze 12 października 1920 roku, ostateczny traktat pokojowy zawarto również w Rydze 18 marca 1921 roku, wytyczone wówczas granice wytyczone pomiędzy obu krajami obowiązywały aż do dnia 17 września 1939 roku.
Drodzy bracia i siostry oddając dzisiaj hołd żołnierzom i ich mądrym dowódcom sprzed 102 laty dziękujemy też i następcom dźwigającym obecnie na swych barkach odpowiedzialność za niepodległość i wolność naszej ojczyzny, za zachowanie pokoju i integralności granic państwa polskiego, składamy wyrazy wdzięczności na ręce dowódców i żołnierzy Wojska Polskiego szczególnie przedstawicieli kawalerii, składamy te wyrazy naszego podziękowania płynące z głębi serca na ręce obecnego wśród nas szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego. Z wielkim podziękowaniem zwracamy się do tych którzy zabiegają o to aby wojsko polskie w czasach nam współczesnych mogło pełnić swoją misję i służbę również skutecznie jak przed 100 laty. ”

 

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *