Mobilne Muzeum św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej – Iskra Miłosierdzia.
Obecny rok to szczególny czas – Kościół katolicki przeżywa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Polacy świętują 1050. rocznicę chrztu Polski, a młodzi ludzie z całego świata przygotowują się do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.
Z tej okazji 12 czerwca ( niedziela ) w Zamościu na Rynku Wielkim w godzinach od 10.00 do 20.00, zagościło jedyne na świecie Mobilne Muzeum św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej – Iskra Miłosierdzia.
Głównym założeniem Mobilnego Muzeum – Iskra Miłosierdzia jest przypominanie orędzia Miłosierdzia Bożego, które głosili św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II. Iskra Miłosierdzia daje też możliwość zapoznania się z ekspozycją muzealną poświęconą tym wielkim polskim świętym. Projekt wykorzystuje nowoczesną przestrzeń narracji multimedialnej i tym samym stanowi wyjątkową formę zaproszenia młodych na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Do tej pory muzeum odwiedziło około 200 miejsc za granicą (Włochy, Portugalia, Litwa, Niemcy, Ukraina, Austria, Hiszpania, Francja, Słowacja) oraz w Polsce. Wszędzie spotykało się z bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem.
Papieskie pamiątki, które można zobaczyć w czasie zwiedzania mobilnego muzeum, zostały przekazane przez ks. kard. Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Do elementów ekspozycji należą m.in. brewiarz, którego papież Polak używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, ukochana książka Jana Pawła II – Dzienniczek św. Faustyny, piuska oraz zegar z rezydencji w Castel Gandolfo. W muzeum prezentowane są też filmy i liczne materiały zdjęciowe związane ze św. Janem Pawłem II i św. Faustyną Kowalską.
Fotorelacja