Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2015
Już po raz dziewiąty odbyły się Młodzieżowe Spotkania Teatralne – Ekonomik 2015. Celem imprezy była przede wszystkim integracja młodzieży poprzez stworzenie przyjaznej atmosfery współzawodnictwa, a także pobudzenie kreatywnej postawy młodych wykonawców, rozwijanie wrażliwości artystycznej, zainteresowanie sztuką teatralną oraz wzbogacenie doświadczeń scenicznych młodzieży.
Patronat honorowy objął Pan Andrzej Wnuk – Prezydent Miasta Zamość. Tym razem impreza odbyła się 04 grudnia 2015 roku. Do przeglądu zgłosiło się pięć zespołów:
1.Gimnazjum nr 6 z Zamościa
2.Publiczne Gimnazjum z Komarowa – Osady
3.Gimnazjum nr 3 z Zamościa
4.Gimnazjum z Łabuniek Pierwszych
5.II Liceum Ogólnokształcące z Zamościa
Występy sceniczne oceniało profesjonalne jury w składzie:
1. Pani MARZENA MIŚKIEWICZ-Prezes Zarządu Stowarzyszenia ART AVANTI w Zamościu, artysta, malarz
2. Pani JANINA LACHOWSKA-instruktor teatralny, wieloletni nauczyciel MDK w Zamościu
3. Pan KRZYSZTOF NOWAK- instruktor muzyczny, nauczyciel muzyki Szkoły Podstawowej nr 6
w Zamościu
4. Pani ALEKSANDRA BONDYRA – Kierownik Działu Komunikacji i PR / Rzecznik Prasowy Spółki PKP LHS
5. Pani DOROTA NOWOSAD – Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych, plastyk
Komisja konkursowa jednogłośnie przyznała I miejsce grupie teatralnej z Komarowa Osady za spektakl “Przy murze”. Treść przedstawienia dotyczyła nieporozumień i zbędnych sporów do jakich dochodzi w naszym życiu. Pokazane były również ,,mury”, jakie sami budujemy.
II miejsce ex aequo przyznano grupie z Gimnazjum w Łabuńkach Pierwszych za parafrazę ,,Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza uzupełnioną o muzykę i tekst współczesny korespondujący z dramatem i Gimnazjum nr 3 z Zamościa za spektakl przygotowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego ,,Balladyna”. Żądza władzy, miłość i zdrada; zbrodnia a sumienie – to główne wątki przedstawienia. Celem spektaklu było zwrócenie uwagi na ponadczasowość problemów poruszanych w dziewiętnastowiecznym dramacie.
III miejsce zajęła grupa z Gimnazjum nr 6 za przedstawienie ,,Szarlotka z herbatą”. Teatr absurdu. Zycie to sen wariata. Nic nie jest takie, jak się na pozór wydaje. Mówimy do siebie, ale czy rozmawiamy ze sobą?
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące za sztukę ,,Mały książę”.
Tradycją Młodzieżowych Spotkań Teatralnych jest to , że oprócz wyboru najlepszych przedstawień komisja konkursowa przyznaje nagrody za najlepszą grę aktorską. W ten sposób docenieni zostają twórcy niepowtarzalnych kreacji aktorskich. W tym roku nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Karolina Suchodolska z Gimnazjum Nr 3 za rolę Balladyny, natomiast najlepszym aktorem został Karol Olszewski z Gimnazjum Nr 3 za rolę Kirkora.
Tradycyjnie młodzież z Ekonomika wystąpiła poza konkursem i zaprezentowała spektakl ,, Na pełnym morzu”. To śmieszny i ciekawy obraz, który pod warstwą komiczną kryje wiele ważnych treści, nad którymi każdy winien się zastanowić. W obliczu kryzysu mogą się pojawić emocje, których nie znamy, uczucia, których się boimy, ale czy mamy prawo przestać być człowiekiem? Aktorzy zaprosili nas do filozoficznej refleksji.
Wszystkie zaprezentowane sztuki spotkały się z wieloma pochlebnymi opiniami.
W ramach Przeglądu Teatralnego zorganizowano również konkurs na plakat Młodzieżowych Spotkań Teatralnych. W tym roku zwyciężyła praca Karoliny KukiełkI z klasy IV et.
Przedsięwzięcie wsparła Spółka PKP Linie Hutnicze Szerokotorowe Sp. z o. o, dzięki której mogliśmy zorganizować imprezę na wysokim poziomie i zakupić cenne nagrody .
Na Spotkania zaproszone były następujące media: Radio Eska Zamość, Katolickie Radio Zamość, portal roztocze.net, Kronika Tygodnia, Gazeta Miasta, Stacja Zamość , Gazeta Zamojska, Telewizja Kablowa Zamość.
Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy na kolejne spotkania z teatrem już za rok.