Drugi dzień spotkań autorskich Ulicy Poetyckiej
Wczoraj (8 września) w ramach 11. festiwalu literackiego Adres: Ulica Poetycka w Szkole Życia i Hotelu 77 odbyły się dwa spotkania autorskie.
Zamościanie mieli okazję posłuchać rozmów:
-wokół książki “Teatr świata – świat teatru” Elizy Leszczyńskiej-Pieniak z Krzysztofem Orzechowskim
Eliza Leszczyńska-Pieniak – ur. 1974 w Zamościu. Absolwentka teatrologii UJ i Podyplomowych Studiów Humanistycznych PAN, nauczycielka języka polskiego w III L O im. C. K. Norwida w Zamościu. Stała współpracowniczka „Akcentu”, na łamach pisma publikuje artykuły, wywiady i reportaże. Mieszka w Zamościu.Krzysztof Orzechowski -aktor, reżyser, pedagog. Zagrał szereg ról aktorskich i zrealizował ponad 40 spektakli w Warszawie, Krakowie oraz w TVP. Dyrektor krakowskich teatrów: Bagatela (1997-1999) i Tetaru im. J. Słowackego (1999-2016). Prowadzi zajęcia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej. W 2002 r. otworzył wspólnie z Anna Dymną Krakowski Salon Poezji. Obecnie Salony Poezji działają w 40 polskich miastach (także w Zamościu) oraz w Szwecji, Irlandii, Kanadzie, na Litwie.Krzysztof Orzechowski jest autorem książki wspomnieniowej “Podróż do kresu pamięci” (Wydawnictwo Bosz 2015) oraz wyboru felietonów “Teatr świata – świat teatru” (Wydawnictwo Universitas, Kraków 2017).
– rozmowy Tomasza Wybranowskiego z Urszulą Kozioł o jej nowym tomie poezji „Ucieczki”
Urszula Kozioł – urodziła się w Rakówce na Zamojszczyźnie. Jest poetką, autorką powieści, felietonów i form dramaturgicznych. Wśród 39 opublikowanych książek są 22 tomy wierszy, tłumaczonych m.in. na angielski, niemiecki, włoski, francuski, rosyjski, serbski, hiszpański, niderlandzki. W Wydawnictwie Literackim ukazał się najnowszy tom pt. “Ucieczki” (Kraków 2016). Poetka jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród literckich, statnio – Wrocławskiej Nagrody Literackiej Silesius (2011) oraz Nagrody m. st. Warszawy (2015). Nosi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1972 r. pracuje w redakcji “Odry”. Mieszka we Wrocławiu. Urszula Kozioł dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na Zamojszczyźnie. Najpierw była Rakówka, a potem Zamość – do matury. W Zamościu uczyła się w Gimnazjum i Liceum im. M Konopnickiej. O gimnazjum, życiu w powojennym mieście, czytaniu poezji – także Leśmianowych, napisała w opowiadaniu pt. “Z powodu Puszkina”. Pejzaż kraju lat młodości odnajdujemy w powieści “Postoje pamięci”, jak też w wierszach i felietonach. Rodzice pisarki byli nauczycielami o zamiłowaniach społecznikowskich, sala Archiwum Państwowego w Zamościu nosi imię Hipolita Kozioła dla upamiętnienia zasług organizatora Archiwum Zamojskiego.
Tomasz Wybranowski – dziennikarz prasowy i radiowy, krytyk i publicysta, poeta i literat. Obecnie związany z Radiem WNET Krzysztofa Skowrońskiego, oraz PolskaLive. Autor rozmów z literatami. Rozmówcami dziennikarza (m.in.) byli Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert.