Chile, Rumunia czy Filipiny…

To właśnie w podróż do tych krajów udali się (5 października) zgromadzeni na 4. Zamojskiego Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe”. Gośćmi drugiego dnia imprezy byli pochodzący ze Zwierzyńca podróżnik Marek Marcola, który zabrał zgromadzonych na wyprawę do Chile pokazując ogromną różnorodność krajobrazową i przyrodniczą tego kraju. Nie zabrakło prezentacji najdłuższych gór na globie czyli Andów i najsuchszego miejsca na ziemi czyli pustyni Atacamy.

Z kolei na Bałkany i do Rumunii widzów zabrał Jacek Wnuk – fotograf, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Do Filipin uczestnicy spotkania zabrali się natomiast za sprawą Tomasza Owsianego, filologa z wykształcenia i powołania, a podróżnika z zamiłowania. Owsiany za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin” w 2015 roku otrzymał nagrody dziennikarzy na gdyńskich Kolosach, a w 2018 uhonorowano go Nagrodą Magellana.

Z kolei już dzisiaj (6 października) w programie Festiwalu:

17:00 Janek CIOS, Mirosław KAWAŁKO, Jacek PODKOŚCIELNY – Na dachu Maroka i w piaskach Sahary

18:00 Michał KIEŁBASIŃSKI – Ultramaraton przez Jukon i Alaskę

Michał ‘runDOG’ Kiełbasiński – rocznik 1968. W młodości „wieczny student” (medycyna, geografia, informatyka). Wykonywał wiele zawodów, od pracownika na wysokości, poprzez branżę IT, własną firmę organizującą imprezy o charakterze incentive, aż po dziennikarstwo. W życiu prywatnym: samotnik, pasjonat literatury S-F, najlepszy kumpel wszelkiej maści czworonogów, foto(bardzo)amator. Na szlak Wielkiej Przygody wkroczył w 1996 roku, gdy został uczestnikiem legendarnej wyprawy Camel Trophy, której trasa wiodła ze wschodu na zachód indonezyjskiej części wyspy Borneo. W 2017 RunDog Michał Kiełbasiński wyruszył na samotną wyprawę. Biegł, ciągnąc za sobą sanki ze sprzętem i prowiantem, przez lasy, góry, zamarznięte jeziora, w ekstremalnych warunkach pogodowych. RunDOG to bieg non-stop na morderczym dystansie i w przeraźliwie niskich temperaturach. Nominowany do nagrody „Travelery” National Geographic i laureat wyróżnienia „Kolosy” w kategorii wyczyn, za zimowe przebiegnięcie trasy najdłuższego i najtrudniejszego wyścigu psich zaprzęgów – Yukon Quest. 1000 mil, -45°C, 33 dni i noce, jeden człowiek…

19:00 Oswald Rodrigo PEREIRA – Polska zimowa wyprawa na K2 2017/18 – autorska relacja reporterska spod K2

OSWALD RODRIGO PEREIRA – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania biegacz, ultramaratończyk, triathlonista. Relacjonował w 2018 roku wydarzenia z bazy narodowej zimowej wyprawy na K2 dla Telewizji Polskiej.

20:00 Ryszard PAWŁOWSKI – K2 1996

RYSZARD JAN PAWŁOWSKI – urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście (11) szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mount Everestu(8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 48 letniego stażu w górach. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei. Ma 34 letniego syna Marcina i 15 letnią córkę Martę.

Bilety wstępu w cenie 6 zł do nabycia w kasach CKF Stylowy w Zamościu przy ul. Odrodzenia 9.

Dodajmy, że organizatorami wydarzenia są Zamojskie Towarzystwo Turystyczne oraz CKF Stylowy.

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

One thought on “Chile, Rumunia czy Filipiny…

  • 10 października 2018 o 22:20
    Permalink

    Dzięki za wspaniałą atmosferę festiwalu, jak również za możliwość spotkania wspaniałych ludzi.
    Cieszę się również, że nasza prezentacja dotycząca wypraw z dziećmi znalazła się na festiwalu.
    Przygotowując prezentację uświadomiłem sobie, że z dzieciakami i przyczepą kempingową przemierzyliśmy ponad 20 tyś km i odwiedzili wiele pasm górskich Rumunii i Bałkanów…

    Wspaniała publiczność, rozmowy, pytania – wszystko to sprawia, że zaczynamy nadal marzyć o szalonych wyprawach, a marzenia wcześniej czy później się spełniają….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *