„A LAS ZAWSZE SZUMIAŁ PO POLSKU…” – spotkanie w ZSP Nr 5 w Zamościu
23 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyło się „leśne spotkanie” pt. A las zawsze szumiał po polsku. W progach szkoły gościło dwóch znamienitych gości: doktor Adam Kornat – wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Polski w Lublinie i pan Jerzy Sprawka – lubelski literat (poeta, prozaik, eseista). Młodzież ZSP Nr 5 miała możliwość zapoznania się ze stanem lasów na Lubelszczyźnie, ich znaczeniem dla środowiska i życia człowieka, jak również historyczną rolą lasów. Młodzi ludzie poznali także współczesne inspiracje lasem w twórczości literackiej. Na spotkaniu było geograficznie, przyrodniczo, historycznie i literacko. W nastrój tego wyjątkowego spotkania wprowadziła wszystkich wykonana na scenie świetlicy dekoracja przedstawiająca fragment lasu.
W pierwszej części spotkania pan Adam Kornat przedstawił aspekt ekologiczny, funkcjonalny i gospodarczy lasów. Młodzież szkoły dowiedziała się, że mundur leśnika zobowiązuje do troski o lasy, rzetelnej pracy i pogłębiania postaw patriotycznych. Zacny gość wskazał fakty dotyczące starć wojennych, które miały miejsce na terenach obecnych lasów Lubelszczyzny, opowiadał o leśnych grobach pamięci. Podał przykłady różnych sposobów upamiętniania przez leśników tragicznych wydarzeń historycznych. W swoim wystąpieniu pan Adam Kornat zachęcił także uczniów do szczególnej troski o lasy, przede wszystkich w okresie wypoczynku. Zwrócił uwagę na zagrożenia pożarem, zanieczyszczenia lasów, pozostawianie śmieci. Niestety na Lubelszczyźnie znajduje się o 4% mniej lasów niż wynosi średnia w kraju.
Do części literackiej, którą poprowadził pan Jerzy Sprawka, wprowadziły wszystkich uczestników spotkania pieśń Zaszum Nam Polsko Macieja Wróblewskiego oraz wiersz Niepodległość w wykonaniu ucznia klasy wojskowej. Pan Jerzy Sprawka zaprezentował książkę swojego autorstwa Syndrom tułacza. Barwnie przedstawił nieznane fakty z życia Józefa Piłsudskiego i epizod pobytu Naczelnika w Zamościu w 1905 r. Mało kto wie, że leśnicy przyczynili się do ucieczki Marszałka z zaboru rosyjskiego do galicyjskiego wówczas Lwowa. Pomogli mu przekroczyć granicę na Tanwi. Temat był tym bardziej ciekawy, gdyż osoba Józefa Piłsudskiego – patrona ZSP Nr 5 jest dla społeczności szkolnej autorytetem i wzorem postępowania.
Spotkanie było udane i owocne, a młodzież z zainteresowaniem śledziła wystąpienia gości. Na pożegnanie młodzież zgromadzona w świetlicy zaśpiewała Balladę o szczęściu. I czyż nie nasuwa się pytanie A co byłoby, gdyby lasu nie było? Gdyby las nie był dobrem wspólnym tylko prywatnym, gdyby zawsze „ nie szumiał po polsku”.
Info.: p. Elżbieta Brudzińska
Foto.: ZSP Nr 5 Zamość