85 rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę – – uroczystości w Zamościu
1 września 2024 roku obchodzimy 85. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, co uznawane jest za początek II wojny światowej.
23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie pakt o nieagresji, który de facto przesądził o wybuchu wojny i zapoczątkował czwarty rozbiór Polski. Postanowienia tego paktu stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki wobec narodu polskiego, prowadząc do tragedii wojny, Holokaustu, masowych deportacji i represji w imię zbrodniczych ideologii.
Podpisanie paktu oznaczało jedno: “A więc wojna”. 1 września 1939 roku, 85 lat temu, nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę, co zapoczątkowało II wojnę światową. Polacy, jako pierwsi, stawili opór i doświadczyli jej totalnego charakteru, płacąc za to ogromną cenę. Miliony musiały opuścić swoje domy, a tysiące przelały krew za Ojczyznę.
W piątkowy poranek, 1 września 1939 roku, o godzinie 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał Westerplatte, co rozpoczęło największy konflikt w historii ludzkości.
Tego samego ranka niemieckie wojska, bez formalnego wypowiedzenia wojny, zaatakowały Polskę wzdłuż całej zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspierany był nalotami bombowymi Luftwaffe, z Wieluniem prawdopodobnie jako pierwszym zbombardowanym miastem. Naziści zamierzali złamać opór Wojska Polskiego w zaledwie kilkanaście dni, jednak ostatnia bitwa polskiej kampanii obronnej odbyła się dopiero 2-5 października pod Kockiem.
W niedzielę, po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, o godzinie 19:00 na Rotundzie Zamojskiej odbyła się manifestacja patriotyczna.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości do rozpoczęcia ceremonii. Meldunek ten złożył podporucznik Adam Ryczko komendantowi 32. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zamościu, pułkownikowi Andrzejowi Ziarze.
W dalszej części uroczystości odbył się ceremoniał wojskowy, podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego,, a następnie zgromadzeni wysłuchali wystąpienia Prezydenta Miasta Zamość, Rafała Zwolaka, który podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach walczących o wolność i suwerenność Polski. Kolejnym ważnym punktem wydarzenia był apel pamięci, który odczytała Marta Owsicka. W trakcie apelu oddano hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę.
Kulminacyjnym momentem uroczystości była salwa honorowa, po której złożono wieńce, upamiętniając poległych bohaterów. Całość wydarzenia stanowiła wyraz patriotyzmu i szacunku dla przeszłości oraz świadectwo nieustającej pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski.
Prezydent Miasta Zamościa Rafał Zwolak skierował do zebranych słowa…..
Ks. ppłk dr Ireneusz Biruś, kapelan parafii wojskowej pw. św. Jana Bożego w Zamościu odmówił modlitwę za poległych w czasie II wojny światowej
Na uroczystościach obecne były poczty sztandarowe, prezydent Miasta Zamość Rafał Zwolak, starosta zamojski Stanisław Grześko, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Rusztyn, dowódca uroczystości i komendant 32. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zamościu płk Andrzej Ziara, komendanci pozostałych służb mundurowych, a także mieszkańcy Zamościa.
Po zakończeniu uroczystości, o godzinie 20:00 na Rotundzie Zamojskiej odbył się koncert „Requiem” W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu, który stanowił podniosłe zakończenie obchodów.