31 maja 2014 r. Szturm Twierdzy Zamość A.D. 1656
Dzisiaj 31 maja mieszkańcy Zamościa jak i zebrani turyści mogli po raz dwunasty oglądać rekonstrukcję na Zamojskich Plantach widowisko historyczne “Szturm Twierdzy Zamość A.D. 1648” – obrona Twierdzy Zamość przed najazdem wojsk kozacko-tatarskich dowodzonych przez osławionego hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego
Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć z bliska jak toczy się życie w obozach przybyłych grup rekonstrukcyjnych.
O godz.11.00 – Odbyło się oficjalne rozpoczęcie Szturmu Twierdzy Zamość na Rynku Wielkim (prezentacja przybyłych grup salwy z broni ręcznej i armat).
Na bitwę o Zamojską Twierdzę przybyły grupy:
Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego
Zaciężna Rota Piechoty Polskiej
Poczet Mikołaja Bieganowskiego
Dragoni Fredry
Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej
CywilBande Regiment
Drużyna łucznicza Hultaje i Swawolnicy
kijowski Pulk Kozaków Regestrowych
Wolna Kompania Sarmacka
Bethlen Gábor Hagyományőrség Egyesület
Zaciężna Rota Piechoty Polskiej
Bractwo Rycerskie Zielonej Góry
Stajnia Buńczuk
Bractwo Rycerskie Ziemi Lwowskiej
Twierdza Zamość – fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w. Jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swojej historii przeszła 5 oblężeń. Pierwszym z nich była obrona przed wojskami kozacko-tatarskimi w czasie powstania Chmielnickiego. Drugie, to oblężenie szwedzkie z 1656, trzecie było oblężenie wojsk Księstwa Warszawskiego, mające na celu odbicie Zamościa z rąk austriackich w 1809 roku. Najdłuższym, zarazem czwartym oblężeniem trwającym aż 10 miesięcy, było rosyjskie oblężenie w 1813 roku. Po raz ostatni, czyli piątym, Zamość bronił się w czasie powstania listopadowego, kiedy to jako ostatni punkt oporu w ogóle w swej historii uległ Rosjanom. Zaś szturmem Forteca została zdobyta tylko raz, i to przez wojska polskie, w 1809 r. Zlikwidowana została w 1866 roku.
Honorowy patronat Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski
Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Zamość
Organizatorzy:
Urząd miasta Zamość, Zamojskie Bractwo Rycerskie, Muzeum Zamojskie
Główny sponsor: PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o.
[youtube uC9t9oE9YpY]
Zapraszamy do Galerii[nggallery id=341]
O godz.19:30 – 20:00 odbyl się koncert Węgierskiej grupy rekonstrukcji historycznej XVII w. „Héttorony Hangászok Zenekar”