Rządowa refundacja in vitro w województwie lubelskim
Rządowa refundacja in vitro w województwie lubelskim
Program refundacji in vitro, choć działa od niedawna – już zapewnił wsparcie dla tysięcy par zmagających się z problemem niepłodności. Jednym z ośrodków realizujących ten projekt jest Klinika Bocian w Lublinie, która pomaga pacjentom w spełnieniu marzeń o potomstwie. Do udziału w programie wciąż zgłaszają się kolejne pary, które z nadzieją rozpoczynają kwalifikację i przygotowania do procedur.
Popularność programu refundacji in vitro
Ministerialny program refundacji in vitro jest dostępny w wybranych klinikach leczenia niepłodności, w tym w Klinice Bocian w Lublinie. Placówka należy do sieci klinik, posiadających swoje oddziały w różnych częściach kraju, dzięki czemu mieszkańcy zarówno większych, jak i mniejszych miast mają łatwy dostęp do specjalistycznej opieki. Oprócz Lublina, ośrodki sieci Klinik Bocian objęte programem znajdują się w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. We wszystkich tych placówkach, od 1 czerwca 2024 r., czyli momentu uruchomienia programu, do końca ubiegłego roku potwierdzono ponad 1800 ciąż. Co więcej, w jednej z Klinik Bocian odnotowano pierwsze narodziny dziecka u pary korzystającej z refundacji in vitro. To jednak nie koniec sukcesu Klinik Bocian, ponieważ kolejne pary przygotowują się do zabiegu lub są w trakcie kwalifikacji. Z pewnością liczba uzyskanych ciąż i narodzin dzieci będzie wzrastać. Nowi chętni, wciąż mogą się zgłaszać do udziału w programie.
Jak przystąpić do programu refundacji in vitro?
Proces kwalifikacji par do programu refundacji in vitro jest jasno określony, dzięki czemu przystąpienie do niego nie jest trudne. Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę w wybranej placówce uczestniczącej w programie. Należy jednak pamiętać, że trzeba spełnić określone kryteria:
- Refundacja in vitro jest skierowana do małżeństw lub par pozostających we wspólnym pożyciu.
- Partnerzy muszą posiadać ważne ubezpieczenie w ramach powszechnego systemu zdrowotnego.
- Kobiety mogą przystąpić do programu do 42. roku życia (w przypadku in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych lub nasieniem dawcy) albo do 45. roku życia (w przypadku dawstwa oocytów lub zarodków).
- W przypadku mężczyzn limit wiekowy wynosi 55 lat, niezależnie od postępowania.
- Warunkiem uczestnictwa jest diagnoza bezwzględnej niepłodności lub udokumentowanie 12-miesięcznego okresu, nieskutecznego leczenia niepłodności.
Warto dodać, że z programu mogą również skorzystać pary posiadające zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur (przed wdrożeniem programu) oraz osoby posiadające już dzieci, zmagające się z niepłodnością wtórną. Warunkiem refundacji in vitro jest jednak spełnienie powyższych kryteriów.
Co obejmuje program refundacji in vitro?
Para korzystająca ze środków w ramach ogólnopolskiego programu refundacji in vitro może podejść nawet do sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w tym do 6 cykli in vitro z dawstwem zarodków, do 4 cykli z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych lub nasieniem dawcy oraz do 2 cykli zapłodnienia pozaustrojowego z dawstwem oocytów. Należy wspomnieć, iż refundacja in vitro wspiera także pacjentów onkologicznych, umożliwiając im zabezpieczenie płodności na przyszłość.
Klinika Bocian w Lublinie realizator rządowego programu in vitro
Klinika Bocian w Lublinie mieści się przy ul. Relaksowej 26. Osoby zainteresowane rządowym programem in vitro mogą skontaktować się z kliniką, dzwoniąc pod numer tel. +48 81 475 76 80 lub odwiedzając ośrodek osobiście. Więcej szczegółów na temat placówki można znaleźć tutaj: https://klinikabocian.pl/kontakt/lublin.