Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym
31 października 2024 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu odbyła się konferencja prasowa poświęcona bezpieczeństwu podczas sezonu grzewczego 2024/2025, wpisująca się w ogólnopolską kampanię „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”.
Tematyka Konferencji
Konferencja została przeprowadzona przez mł. bryg. Przemysława Ilczuka, Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu. Komendant poinformował o zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym oraz przypomniał o obowiązkach właścicieli budynków mieszkalnych i mieszkań. Podkreślił, że przestrzeganie tych obowiązków minimalizuje ryzyko pożaru lub emisji tlenku węgla, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo w domach i mieszkaniach.
W ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” zwrócono uwagę na potrzebę instalowania czujników tlenku węgla oraz czujek dymu, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.
Statystyki i Interwencje Strażaków
W 2023 roku zamojscy strażacy 92 razy byli wzywani do pożarów sadzy, a 30 razy interweniowali przy pomiarach obecności tlenku węgla (CO) w budynkach mieszkalnych. W ponad 15 przypadkach zagrożenie zostało zaalarmowane przez zainstalowane czujniki CO. W 2024 roku strażacy 75 razy interweniowali przy pożarach sadzy w kominach budynków mieszkalnych i 6 razy przy pomiarach tlenku węgla. Na szczęście, w tych zdarzeniach obyło się bez ofiar śmiertelnych. W skali kraju w ubiegłym sezonie grzewczym (2023/2024) 53 osoby poniosły śmierć w związku z emisją tlenku węgla.
Zalecenia Bezpieczeństwa
Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, pamiętaj o:
- Dokonywaniu przeglądów technicznych instalacji gazowej i wentylacyjno-dymowej co najmniej raz w roku przez osoby posiadające stosowne kwalifikacje.
- Usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych z częstotliwością co najmniej raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym, a w przypadku paliwa gazowego i płynnego raz na 6 miesięcy.
- Nie zakrywaniu kratek wentylacyjnych.
- Usunięciu materiałów niebezpiecznych pożarowo z piwnic i strychów (takich jak ciecze palne: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole; gazy palne np. propan-butan; materiały wybuchowe i pirotechniczne: fajerwerki, race, amunicja).
- Zabezpiecz dom/mieszkanie w czujniki tlenku węgla bądź autonomiczne czujki pożarowe. Urządzenia te w bardzo krótkim czasie są w stanie wykryć dany rodzaj zagrożenia, a głośny sygnał akustyczny będzie informował o zagrożeniu, co pozwoli na podjęcie właściwych działań.
Podsumowanie
Oficer prasowy KM PSP Zamość, mł. bryg. Marcin Żulewski, przypomniał o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa i życzył wszystkim bezpiecznego sezonu grzewczego.
/oficer prasowy KM PSP Zamość mł. bryg. Marcin Żulewski