W czasie „Wszystkich Świętych” zadbajmy o własne bezpieczeństwo
Koniec października to czas, kiedy przygotowując się do dnia „Wszystkich Świętych” odwiedzamy nekropolie i porządkujemy rodzinne groby. Jednak zajęci myślami o bliskich, zapominamy o bezpieczeństwie własnym oraz naszego mienia. Wykorzystać to mogą złodzieje, dla których jest to okazja, by wzbogacić się naszym kosztem. Dlatego przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Ostatnie dni października to czas, kiedy przygotowując się do dnia „Wszystkich Świętych” odwiedzamy nekropolie i porządkujemy rodzinne groby. Zdarza się, że w ferworze robienia zakupów, czy pogrążeni w myślach o najbliższych, zapominamy o własnym bezpieczeństwie.
Niestety, w tym okresie może dochodzić do większej ilości kradzieży i większej aktywności mieszkaniowych włamywaczy. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom i powiadomił nas, gdy zauważy coś niepokojącego.
Robiąc zakupy w sklepach, na stoiskach lub podróżując komunikacją miejską uważajmy na kieszonkowców. Miejmy się na baczności szczególnie w miejscach zatłoczonych. Trzymajmy torebki, saszetki i plecaki z przodu w zasięgu naszego wzroku. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.
Parkując samochód przy nekropoliach pamiętajmy, by nie pozostawiać w nim żadnych wartościowych przedmiotów, gdyż zostawione na widoku mogą się stać się łatwym łupem dla włamywacza.
Będąc z kolei na cmentarzu, uważajmy na swoje mienie. Złodzieje wykorzystując nasze roztargnienie czy zamyślenie, kradną pozostawione na grobach torebki, czy saszetki. Dlatego nie stwarzajmy im tzw. przysłowiowej okazji. Nie zabierajmy ze sobą na cmentarz dużych kwot pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów.
Unikajmy również samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny.
Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
Jak co roku w okresie dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.
kom. Anna Kamola