Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Zamościu
15 sierpnia na Rynku Wielkim w Zamościu miały miejsce uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, stoczoną podczas wojny polsko-bolszewickiej. Uroczystości rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym, w trakcie którego podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn narodowy. Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a wybranym żołnierzom wręczono awanse na wyższe stopnie wojskowe.
W trakcie obchodów nie zabrakło również Apelu Pamięci Oręża Polskiego, po którym oddano salwę honorową i złożono wieńce. Uczestnicy mieli okazję podziwiać pokaz musztry paradnej oraz defiladę, które dopełniły atmosferę patriotycznego święta.
Dowódca 18. Pułku Przeciwlotniczego im. gen. bryg. Feliksa Kamińskiego – Pan płk Radosław Kudraj – powiedział
Przemówienie prezydenta miasta Zamość – Rafała Zwolaka
Słowo do zebranych gości i żołnierzy skierował Starosta Zamojski Stanisław Grześko
******
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.
15 sierpnia to także święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej)