Nowości w rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia w tym roku nowe profile bezpłatnej rehabilitacji leczniczej. Skorzystają z niej osoby ze schorzeniami neurologicznymi. Wraca również program wczesnej rehabilitacji dla pacjentów po wypadkach.

ZUS finansuje rehabilitację osobom, którym grozi trwała utrata zdolności do pracy. Chodzi o pacjentów, u których leczenie daje realną szansę na powrót do aktywności zawodowej. Z programu prewencji skorzystają więc osoby pracujące, które są ubezpieczone w ZUS, a także przebywające na zasiłku chorobowym lub świadczeniu rehabilitacyjnym. Program obejmuje też osoby na rencie z tytułu niezdolności do pracy, pod warunkiem że jest to renta okresowa.

ZUS realizuje od lat rehabilitację w kilku rodzajach schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, narządu głosu, układu oddechowego, chorobach psychosomatycznych i schorzeniach onkologicznych po leczeniu nowotworu piersi. Do tej listy dołącza od lutego wczesna rehabilitacja narządu ruchu po wypadku. A od kwietnia program obejmie również schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Dla kogo nowe profile rehabilitacji?
Z wczesnej rehabilitacji powypadkowej skorzystają na przykład osoby, które są po świeżych urazach, po operacji wczesnych zmian pourazowych lub zakończyły leczenie na oddziale urazowo- ortopedycznym.

Rehabilitacja schorzeń neurologicznych obejmie na przykład osoby, które mierzą się ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, przeszły udar mózgu albo uraz czaszki, czy zapalenie mózgu lub rdzenia kręgowego. Wskazaniem jest też stan po operacji łagodnego guza
śródczaszkowego.

Zaczynamy od wniosku
Papierowy wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego leczy się ubezpieczony. Pacjent dostarcza go do ZUS. Jest też prostsza droga: lekarz może wysłać wniosek prosto do Zakładu przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub aplikacji mobilnej „mZUS dla Lekarza”.
Kolejny etap to badanie u lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy rehabilitacja jest potrzebna, daje szansę na powrót do zdrowia i czy nie ma do niej przeszkód. Lekarz może też wydać orzeczenie na podstawie samej dokumentacji medycznej. Od orzeczenia już tylko krok do skierowania na rehabilitację, czyli wyznaczenia terminu i miejsca.

Jak wygląda rehabilitacja?
ZUS kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym (to całodobowy pobyt w ośrodku) lub ambulatoryjnym (gdy pacjent codziennie dojeżdża na zabiegi w wyznaczonych godzinach). Turnus trwa zazwyczaj 24 dni. Lekarz z ośrodka dostosowuje program rehabilitacji do rodzaju schorzenia. W pakiecie są niezbędne badania, fizjoterapia, edukacja zdrowotna i zajęcia, które wspierają psychikę. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów związanych leczeniem, zakwaterowaniem i wyżywieniem. ZUS pokrywa też koszt przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Rehabilitowany nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, bo lekarz z ośrodka wystawi mu zwolnienie na czas turnusu. W 2023 roku z prewencji rentowej skorzystało ponad 48 tysięcy osób, w tym aż 75 proc. zakończyło program z poprawą stanu zdrowia. Najwięcej pacjentów, bo aż 80 proc., potrzebowało rehabilitacji narządu ruchu. ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami zewnętrznymi na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje o prewencji rentowej są na stronie internetowej ZUS .

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *