Na rzecz ochrony klimatu…
W Zamościu gości delegacja ze Schwäbisch Hall i organizacji Energy Cities Europe. Wizyta jest związana z realizacją projektu pn. BEACON.
Goście zapoznają się z działaniami jakie podejmuje Hetmański Gród na rzecz ochrony środowiska i klimatu, podpowiadają rozwiązania, które są stosowane w Europie, rozmawiają o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Jak mówi Bogusław Klimczuk, koordynator projektu Beacon (dyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu), partnerzy z Niemiec wraz z siecią Energy Cities Europe, od lat zajmują się ochroną klimatu, możemy więc czerpać z ich doświadczeń: dzięki temu poznajemy know- how, dowiadujemy się jak stosować rozmaite rozwiązania.
–W Schwäbisch Hall od wielu lat zajmujemy się ochroną klimatu. Większość ciepła produkowana jest z wykorzystaniem energii odnawialnej. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystujemy m.in. biogaz– opowiada Heiner Schwarz- Leuser reprezentujący Schwäbisch Hall- korzystamy z energii wiatru, mamy biogazownie i elektrownie wodne, za jakiś czas miejskie oświetlenie zostanie wymienione na to pochodzące z energii odnawialnej.
Podczas pobytu w Zamościu delegacja odwiedziła m.in. MZK, PGK, wybrane termomodernizowane szkoły. Wizyta zakończyła się zwiedzaniem Starego Miasta.
Projekt BEACON ( Bridging European and Local Climate Action) czas realizacji: kwiecień 2018-marzec 2021.
Organizacje wdrażające: Ecofys, adelphi research gGmbH, Niezależny Instytut ds. Środowiska (UfU). W projekcie biorą udział m.in.: Czechy, Polska (w partnerstwie ze Schwäbisch Hall), Rumunia, Bułgaria, Portugalia, Grecja.
Celem projektu jest poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań służących rozwojowi miast biorących udział w projekcie, wymiana doświadczeń, przyspieszenie lokalnych działań klimatycznych z korzyścią dla obywateli.
Realizacja projektu w praktyce (m.in.): na podstawie ogólnoeuropejskich analiz wybrane zostaną dobre praktyki dotyczące skutecznych środków redukcji emisji, podczas regularnych spotkań przedstawicieli zostaną wybrane dobre praktyki zrealizowane na szczeblu lokalnym, podczas regionalnych warsztatów i konferencji europejskich uczestnicy zaprezentują własne osiągnięcia i wraz z partnerami z innych krajów opracują nowe strategie oraz praktyczne podejście do łagodzenia zmiany klimatu.
Korzyści z udziału w projekcie (m.in.): tworzenie sieci kontaktów, pogłębianie wiedzy, nowe impulsy do opracowywania i wdrażania projektów niskoemisyjnych w gminie, ograniczenie emisji CO2 i użycia energii.
(inf. i fot. UM Zamość)