Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim w PWSZ
We wtorek, 11 kwietnia, w rektoracie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu odbył się Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim, zorganizowany przez Zakład Anglistyki PWSZ w Zamościu.
W konkursie udział wzięło ponad 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcami zostali uczniowie z Biłgoraja – Benedykt Król (LO im. ONZ), Monice Jargieło (ZSBiO), Patryk Widz (RCEZ). Uczniów oceniali wykładowcy na kierunku filologia angielska: dr Monika Rajtak (dyrektor Instytutu Humanistycznego), mgr Tamara Woińska oraz dr Wojciech Kozak.
Uczestnicy konkursu prezentowali utwory z literatury amerykańskiej, brytyjskiej i polskiej (jedna z uczestniczek recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej w angielskim tłumaczeniu).
– Poziom konkursu oceniam jako bardzo wysoki. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przygotowania uczestników, którzy wykazali się dużym talentem aktorskim – powiedział dr Wojciech Kozak.
– Dziękuję, że dostarczyliście nam tak wielu wrażeń – mówiła podczas finału konkursu dr Monika Rajtak.
– Włożyliście w to dużo serca i emocji, co nam się bardzo udzieliło. Cieszy nas, że wciąż są osoby, które chcą mieć kontakt z poezją. Słowa uznania skierował do uczestników także rektor uczelni dr hab. Andrzej Samborski: – Gratuluję wszystkim uczestnikom, bo z jednej strony jest to taka wasza praca dla siebie, a z drugiej szansa, żeby się wykazać wśród innych, co może w przyszłości jeszcze bardziej zaowocować. Konkurs recytatorski pokazuje znakomicie wasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także świadczy o waszym godnym uznania zamiłowaniu do literatury. Cieszę się, że zaangażowaliście się w nasz nowy konkurs, który, mam nadzieję, będzie kontynuowany i stanie się uczelnianą tradycją.
Zwycięzca Benedykt Król powiedział po zakończeniu konkursu – Nie wiedziałem, który wiersz wybrać, więc zapytałem o radę swojego nauczyciela od angielskiego. Pan Christopher Bergin wymienił mi swoich ulubionych autorów. Pierwszym utworem, który sprawdziłem, był „Song of the Open Road” Whitmana i od razu wiedziałem, że to jest „to”!
Jurorom najwyraźniej spodobał się nie tylko sam wiersz, ale również jego bardzo emocjonalna prezentacja. Benedykt przyznał, że udzielał się w dwóch biłgorajskich grupach teatralnych – w Młodzieżowym Domu Kultury i w Biłgorajskim Centrum Kultury.